czwartek, 24 marca 2011

Ogród i ogrodzenia

Wśród wielu elementów ogrodu, do najważniejszych z pewnością należą ogrodzenia. Zarówno drewniane, metalowe, czy kamienne, najważniejsze aby były trwałe i wspaniele wyglądały.
Jeśli chodzi o jakość i solidność wykonania, stawka jest szalenie wysoka – to teraz ogrodzenie jest pierwszą i najważniejszą barierą, która zarówno chroni nas przed złodziejami, jak również sprawia złudzenie solidności całego podwórza i domu.
Ogrodzenia najlepszych producentów to przyszłościowy wybór, na którym nie warto oszczędzać ani grosza. Bez wątpienia, wygląd jest fantastycznie istotny, jak zawsze w przypadku elementów ozdobnych i ogrodzeniowych, ale powinno się mieć świadomość, że to wytrzymałość na uszkodzenia i solidność liczą się najbardziej. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinieneś skonsultować się ze specjalistami w tym temacie, by potem nie żałować i nie posiadać sobie za złe, że nie chciało nam się indywidualnie w tę sprawę zaangażować. Choćby ogrodzenia drewniane wydają się słabe, realnie stanowią znakomity wybór.
Wiele osób decydując się na budowę mieszkania, zapomina o ogrodzie, a jest to wszakże bardzo istotny szczegół. To dzięki ogrodowi nasz lokal mieszkalny nabiera urok, staje się interesujący. W ciepłe dni, możemy bez dylematu relaksować się w ogrodzie. Ważny element w ogrodzie stanowią meble ogrodowe. Meble mogą być przeróżne od drewnianych po plastikowe. Jeżeli posiadamy ładny lokal mieszkalny to musimy także zadbać o odpowiednie ogrodzenia. Prawie każde płoty powinny dawać nam jak największy wygodę, jak i zapewniać bezpieczeństwo, tak by żadna osoba niepowołany się do nas nie dostał. Tak czy siak nasz płot musi być solidny, tak aby żadne zwierzęta nie przedostały się poprzez szczeliny, jak również musi mieć odpowiednią wysokość, aby nieprosto go było przeskoczyć.
Ogrodzenia na naszym rynku są najróżniejsze. W wielu przypadkach wykonywane są ze stalowych elementów. Jeżeli już chcemy zaoszczędzić na materiale to wybieramy ogrodzenie siatką, niemniej jednak jeżeli chcemy zdobyć jak najlepszy efekt estetyczny to musimy zrobić coś innego. W znaczącej liczbie sytuacji można spostrzec ładne słupki murowane z cegieł albo stalowe ogrodzenia z różnymi wykończeniami. Jednak do balkonów możemy kupić różnorakie deski tarasowe, które także mogą dać nam stosowny efekt dekoracyjny, jak również dać nam bezpieczeństwo i pozwolić na swobodne poruszanie się po tarasie, co okazuje się wyjątkowo istotne w trakcie gdy posiadamy balkon czy taras na dużej wysokości i małe dzieci w domu.

piątek, 18 lutego 2011

Wszystko o nasionach

W tym artykule postanowiłem opowiedzieć wam o swoich doświadczeniach, dotyczących hodowli roślin. Czy wy też mieliście problemy z przechowaniem i sadzeniem roślin. Nie bójcie się już. Po przeczytaniu tego artykułu wszystkie wasze problemy znikną!


Przechowywanie nasion
Nie wykorzystane nasiona z torebki można przechować. Należy je zawinąć w folię aluminiową i trzymać w hermetycznie zamkniętym pojemniku lub szczelnie zakręconym słoiku w zimnym pomieszczeniu np. w lodówce na półce przeznaczonej na warzywa. Torebki z nasionami układamy w kolejności terminu siewu. W ten sposób nie zapomnimy wysiać ulubionej rośliny.
Wilgotność po wysianiu nasion
Po wysiewie nasion pojemnik lub doniczkę z nasionami  przykrywamy kawałkiem szkła, aby utrzymać wilgotność kompostu. Jeżeli pojemniki stawiamy w ciemnym ciepłym miejscu w celu wspomożenia kiełkowania, należy pamiętać, aby wystawić je na światło, gdy pojawią się siewki. W przeciwnym razie siewki będą wybujałe. Następnego dnia, po pojawieniu się siewek, należy zdjąć szyby. Nasiona takich roślin jak begonie, lobelie i petunie powinny być wysiewane na powierzchni, ponieważ do wykiełkowania potrzebują zarówno ciepła, jak i światła. Kiedy wyrosną, przykrywamy je cienką warstwą wermikulatu do nasion.
Pomaganie naturze
Jeżeli chcemy, aby byliny lub rośliny jednoroczne same się wysiały, rozkopujemy glebę poniżej drzew lub krzewów w miejscach, w których miały by rosnąć. Kiedy nasiona są prawie dojrzałe, wieszamy pęki bylin na gałęziach. Nasiona będą opadały a wiatr je będzie rozsiewał. W ten sposób łatwo jest rozsiewać np. niezapominajki, maki czy czarnuszkę. Nasiona rozsiewane przez byliny i rośliny jednoroczne po letnim kwitnięciu kiełkują w jesieni i na przyszłą wiosnę. Wypatrujemy więc siewek na kwiatowych grządkach i przenosimy je ostrożnie w nowe miejsca albo pozwalamy im rosnąć tam gdzie się wysiały.
Zpraszamy serdecznie na stronę: http://drzewki.blogspot.com/

czwartek, 10 lutego 2011

Układanie paneli.

Obecnie samodzielne ułożenie drewnianej podłogi jest proste jak nigdy dotąd. Jest to możliwe dzięki laminowanym panelom podłogowym, łączonym na zatrzask (bez użycia kleju). Jednak aby podłoga cieszyła nas swoim wyglądem przez wiele lat, zanim zabierzemy się do układania paneli, zwróćmy uwagę na kilka rzeczy...
Obecnie samodzielne ułożenie drewnianej podłogi jest proste jak nigdy dotąd. Jest to możliwe dzięki laminowanym panelom podłogowym, łączonym na zatrzask (bez użycia kleju). Jednak aby podłoga cieszyła nas swoim wyglądem przez wiele lat, zanim zabierzemy się do układania paneli, zwróćmy uwagę na kilka rzeczy.


Jakie panele kupić?

Przy zakupie paneli kieruj się kilkoma kryteriami. Pierwsze z nich to grubość. Dobrym standardem są panele o grubości 8mm. Jeżeli chcesz trochę oszczędzić, możesz wybrać panele cieńsze – 7mm. Odradzam natomiast panele o grubości 6mm, które mają słabą wytrzymałość (to typowy tani produkt z supermarketów). Podłoga z paneli i tak jest relatywnie tania, więc nie ma co przesadzać z oszczędzaniem.

Kolejna sprawa to tzw. klasa użyteczności, która określa odporność na zużycie. Czasem sprzedawcy używają też określenia klasa ścieralności. Najtańszy wariant to panele w klasie AC2, które nadają się jedynie do pomieszczeń mieszkalnych mało użytkowanych (np. sypialnie). Panele w klasie AC3 sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych średnio i intensywnie użytkowanych (pokój dzienny, przedpokój). Bardziej wymagający mogą zainwestować w panele w klasie AC4, które nadają się nie tylko do mieszkań ale również do pomieszczeń publicznych, w których podłoga jest znacznie bardziej narażona na zniszczenie. Istnieją jeszcze panele w klasie AC5 przeznaczone do intensywnie użytkowanych pomieszczeń użyteczności publicznej, np. sklepów. Jeżeli szukasz paneli do mieszkania o raczej nie ma sensu przepłacać za panele w klasie AC5.

Jeżeli w Twoim mieszkaniu lub domu jest duża wilgoć, to warto też upewnić się w sklepie czy panele są zabezpieczone dodatkowo przed wnikaniem wilgoci do ich wnętrza (np. o impregnowanych krawędziach).


Czy podłoga z paneli wymaga izolacji?

Paneli nie układa się bezpośrednio na betonowej posadzce. Najpierw należy rozłożyć warstwę izolacyjną z folii budowlanej, która zabezpieczy przed wnikaniem wilgoci z posadzki. W przeciętnym mieszkaniu wystarczy folia grubości 0,2mm. Pasy rozkładanej folii łączymy na zakład (powinny na siebie zachodzić na 20 do 30 cm).

Na folii układa się podkład wyciszający z pianki polipropylenowej lub miękkiej płyty pilśniowej. Na tak przygotowanej posadzce można rozpocząć układanie paneli.


Na co jeszcze zwrócić uwagę w czasie układania paneli?

Pomieszczenie, w którym układamy panele powinno być czyste i suche.

Panele przywiezione ze sklepu należy położyć w ich oryginalnych opakowaniach w pomieszczeniu, w którym będą układane. Powinny powoli przystosować się do panującej tu wilgotności i temperatury. Do układania podłogi można przystąpić po odczekaniu dwóch dni.

Pierwsza decyzja do podjęcia, gdy zabieramy się już do układania paneli, to kierunek w jakim powinny one leżeć. Aby miejsca łączeń paneli były jak najmniej widoczne, najlepiej ułożyć je równolegle z padaniem promieni słonecznych. Jeżeli w pomieszczeniu są dwa okna na przyległych ścianach, panele kładziemy równolegle do promieni słonecznych wpadających z okna umieszczonego naprzeciw wejścia do pomieszczenia.

Wraz ze zmianami wilgotności i temperatury panele mogą się kurczyć lub rozszerzać. W wyniku tego podłoga może się wybrzuszać. Unikniesz tego zachowując w czasie układania odstępy pomiędzy krawędzią podłogi a ścianą, dając w ten sposób podłodze pewien margines na rozszerzanie się. Fachowo nazywamy to szczelinami dylatacyjnymi. Najlepiej do tego celu użyć tzw. kołków dylatacyjnych, które umieszczamy między panelem a ścianą, a następnie wyjmujemy po ułożeniu całej podłogi. Szczeliny pomiędzy panelami a ścianą zostaną ukryte pod listwą przypodłogową.

W miejscach gdzie nie można położyć listwy maskującej (np. przy futrynach drzwi, czy miejscach gdzie w podłogę wchodzą rury) szczeliny dylatacyjne wypełnia się specjalną elastyczną masą (coś co fachowcy czasem nazywają kitem podłogowym) o barwie zbliżonej do barwy paneli.

Po podłodze z paneli można chodzić w zasadzie od razu po ułożeniu. Życzę miłego użytkowania!
Rafał Okułowicz jest twórcą poradnika Ogrody oraz Domy i Mieszkania.

Jak wybudować dom jednorodzinny za połowę ceny.

Od zawsze, zastanawia mnie irracjonalność zachowań ludzi, pragnących wybudować sobie dom.
Od zawsze, zastanawia mnie irracjonalność zachowań ludzi, pragnących wybudować sobie dom. Bardzo często zaciągają oni na ten cel wieloletni kredyt, który jest ogromnym obciążeniem dla ich bieżącego budżetu, a w niepewnej sytuacji rynkowej i nieprzewidywalnej przyszłości, stwarza duże ryzyko niewypłacalności i utraty domu. Zakładają tym sobie stryczek na szyję i zgadzają się na życie w trudzie, przez bardzo wiele lat.
Często również, po wybudowaniu, okazuje się, że to nie jest taki dom, jaki sobie wymarzyli. Nie bez powodu mówi się, że dopiero trzeci spełnia oczekiwania.

Dla znacznie mniej ważnych spraw, takich jak podwyżka o 100 czy 200 zł, lub awans na wyższe stanowisko, ludzie potrafią poświęcić mnóstwo czasu i zadać sobie wiele trudu.
W przypadku planowania domu, najczęściej oglądają obrazki, czytają reklamy, porównują ceny, słuchają rad sąsiada, lub krytyki teściowej i poszukują najlepszego kredytu. Najchętniej powielają rozwiązania z najbliższego otoczenia, lub propozycje medialne. Mają mgliste pojęcie o różnych technologiach, materiałach i rozwiązaniach. Najczęściej również nie potrafią zweryfikować ofert, ani policzyć, czy są racjonalne.

Inwestor zdaje się najczęściej na projektanta i wykonawcę, a każdy z nich ma swój punkt widzenia i swój interes. W takim trójkącie trudno o porozumienie.
Poza tym, rzadko który projektant czynnie, czyli fizycznie, uczestniczył w budowach. To, co dobrze wygląda na papierze, zdarza się, że jest niemożliwe fizycznie. Jako student, w ramach praktyk, uczestniczyłem kiedyś w budowie domu mieszkalnego, w planach którego suma wymiarów wewnętrznych była większa od zewnętrznych.

Aby zminimalizować koszty, wyeliminować błędy i osiągnąć wymarzony cel, trzeba zainwestować swój czas na zdobycie odpowiedniej wiedzy, oraz spróbować nauczyć się na cudzych doświadczeniach i błędach. Zwróci się stokrotnie.

Tu uważam, że przede wszystkim należy poznać przynajmniej niektóre rozwiązania, związane z budownictwem pasywnym, oraz zastanowić się nad częściową autonomią. Zalążek takiej informacji znalazłem na stronie drewnozamiastbenzyny.pl

Sama wiedza jest absolutnie niezbędna, ale nie wystarczy do osiągnięcia celu postawionego w tytule. Należy się zastanowić, gdzie i jak można wydać mniej, bez szkody dla jakości. Podam dwa przykłady.

Parę lat temu kupiłem dom do pełnego remontu, aby osobiście potrenować wszystkie roboty wykończeniowe. Dom ma powierzchnię około 320 m2. Między innymi należało w nim zrobić centralne ogrzewanie. Odwiedziłem sześć, czy siedem różnych firm, zajmujących się instalacją. Przedstawili mi oferty wstępne w przedziale od 25000zł do 54000zł. Oczywiście zgodnie z moimi założeniami, zdecydowałem się sam wszystko zrobić.

Aby obniżyć koszt zakupu grzejników i materiałów, skontaktowałem się z ludźmi, którzy też potrzebowali zrobić CO. Razem uzbierało się tego całkiem sporo. Odwiedziłem kilka hurtowni i zaproponowałem najmniejszej, oczywiście z innego rejonu, która miała niższe upusty u producentów niż pozostałe, wspólne zamówienie. Całość zamówienia poszła na jej rachunek. Ponieważ większość została zapłacona praktycznie gotówką, dostaliśmy dodatkowy bonus w stosunku do cen zakupów innych hurtowni. Hurtownia na nas nie zarobiła, ale uzyskała na stałe lepsze upusty. Ponieważ byliśmy z innego rejonu, nie zrobiła sama sobie konkurencji. My kupiliśmy taniej, niż kupują duże hurtownie.

Instalację montowałem wieczorami, przez dwa tygodnie. Całkowity koszt wszystkich materiałów wyniósł niecałe 11000zł. Porównując do najtańszej oferty, zarobiłem przez te kilkanaście wieczorów 14000zł, wiele się nauczyłem i poznałem wiele osób. Myślę, że był to czas dobrze wykorzystany.

Inny przykład:

Kowalski pracuje na budowach. Dostaje na rękę 1600zł, co kosztuje jego pracodawcę 3000zł. Pracodawca musi jeszcze na nim zarobić i pokryć inne koszty. Załóżmy, że cena sprzedaży pracy Kowalskiego przez firmę wynosi tylko 4000zł.
Wiśniewski pracuje jako nauczyciel. Zarabia tak samo jak Kowalski.
Każdy z nich może w najlepszym przypadku kupić tylko 40 % pracy drugiego, chociaż tak samo zarabiają.

Mogą się zatrudnić wzajemnie na czarno, ale to jest już nielegalne. Nawet wzajemna, bezpłatna pomoc sąsiedzka jest definiowana jako szara strefa. Fiskus chce w takim przypadku podatku od darowizny, jaką jest przysługa, lub podatku od działalności gospodarczej od każdego z nich. W zasadzie wzajemna pomoc jest barterem wewnętrznym. Można to również nazwać bankiem czasu, bankiem usług, czy porównać do działalności typu LETS.

Ale jeśli zna się dobrze przepisy i różne formy działalności, można to zrobić legalnie.

W zeszłym roku w ramach nauki i praktyk, uczestniczyłem w kilku małych prywatnych budowach. Koszt wybudowania w zależności od zastosowanej technologii wyniósł od 870zł/m2 do 1120zł/m2, bez ceny ziemi, przyłączy i białego montażu.

Od przyszłego roku, indywidualnym inwestorom nie będzie przysługiwał zwrot różnicy VAT, jako że należy się tylko bogatym inwestorom. Działając wspólnie można będzie rozwiązać ten problem.

Dużo łatwiej również, można rozwiązać problem kredytu, jeśli buduje dobrze i bardzo tanio, dzięki czemu wartość hipoteki znacznie przewyższa zapotrzebowanie na finanse.

Przedstawiłem powyżej tylko drobną cząstkę informacji i możliwości. Takie możliwości kryją się nie tylko przy budowie domu, ale praktycznie wszędzie.

Artykuł ten ma za zadanie zmusić do zastanowienia się przed podjęciem decyzji, często rzutującej na całe życie. Skierowany jest przede wszystkim do ludzi przedsiębiorczych, wytrwałych i zdecydowanych. Jest to wstęp do próby stworzenia niesformalizowanej, zdecentralizowanej, otwartej struktury sieciowej, opartej na współpracy, zaangażowaniu i myśleniu.
W tym celu powstaje strona internetowa i następne artykuły czekają na publikację.

Piotr Waydel

Jak zarobić na remoncie mieszkania

Czasy boomu budowlanego w naszym kraju mamy za sobą i na razie nie zanosi się na jego powrót. Kredyty nie są już tak łatwo osiągalne i wcale nie dziwi fakt, że właściciele mieszkań szukają wszelkich, możliwych form optymalizacji kosztów przy remontach lub wykończeniach wnętrz.
Idea zarobienia na remoncie własnego mieszkania jest prosta - pieniądze zaoszczędzone, to pieniądze zarobione. Materiałów niestety za darmo się nie dostanie, ale wykonanie prac samodzielnie może być poważnym zyskiem dla każdego inwestora.
W zdecydowanej większości przypadków spojrzenie na problem z innego punktu widzenia i niestandardowy tok myślenia pozwala osiągnąć wymierne korzyści. Sprawdza się to bardzo dobrze w dziedzinie psychologii i rozwoju osobistego, gdzie umiejętność oderwania się od powszechnie przyjętych zachowań i reakcji jest podstawą sukcesu. W omawianej idei jest dokładnie tak samo.
Przyjęło się, że remont to wyłącznie wydatek i wiele osób, chcących przeprowadzić remont lub wykończenie mieszkania boryka się z problemem ściśle ograniczonego funduszu na ten cel. W takim przypadku tradycyjnym rozwiązaniem jest skupienie się przede wszystkim na znalezieniu jak najtańszej ekipy, która taki remont wykona. Zakup materiałów jest kwestią raczej stałą i nie pozwala na wielkie oszczędności. Przy rozsądnym doborze można takie wydatki jedynie ograniczyć, zlikwidować ze zrozumiałych względów się nie da. Mimowolnie więc człowiek kieruje uwagę na najtańsze oferty wykonawców, gdyż im mniej wyda na fachowców, tym więcej zostanie mu na zakup nowych mebli, czy AGD. Jest to bardzo wygodny sposób na rozwiązanie problemu, gdyż nie angażuje sił własnych inwestora i pozwala mu zająć się w tym przypadku sprawą lżejszą i przyjemniejszą, jaką jest bez wątpienia wybór i zakup wyposażenia.
Takie myślenie jest niestety skrajnie ryzykowne i w wielu przypadkach oszczędności na ekipie przechodzą w poważne straty, którymi są choćby przyszłe, dodatkowe wydatki na poprawki. Ceny za usługi są zazwyczaj wprost proporcjonalne do jakości wykonywanych prac. Nie jest to oczywiście stałą zasadą, ale praktyka niestety dowodzi, że im tańsze wykonawstwo, tym większe ryzyko partactwa i wiecznego remontu.
Jak tego uniknąć? Oczywiście można wybrać droższego wykonawcę z dużym doświadczeniem i referencjami. Trzeba się jednak będzie liczyć z większym kosztem robocizny, a to z kolei będzie miało bezpośredni wpływ na kwotę, jaka zostanie na zakup wyposażenia. Kto chciałby oglądać stare meble po remocie lub wprowadzić się do pustego lokalu?
W jaki więc sposób sprawić, by przy określonym budżecie zachować możliwość zakupu materiałów przynajmniej średniej jakości i jednocześnie móc pozwolić sobie na swobodniejszy wybór wyposażenia itp.?
Otóż należy się poważnie zastanowić, czy nie warto zmienić nawyków i zatrzymać części pieniędzy. Fundusz przeznaczony na zakup nowych sprzętów może się przecież poważnie zwiększyć w momencie rezygnacji z usług ekipy remontowej i przeprowadzenia prace samodzielnie. Tym samym pieniądze przeznaczone do wydania pozostają w kieszeni, a wydatek stanie się zarobkiem.
To rozwiązanie ma oprócz tego jeszcze jeden duży plus. W takich sytuacjach prace wykonuje się dla siebie, więc jak najlepiej i o partaninie, za którą przy niskiej cenie za usługi trzeba byłoby zapłacić, nie ma mowy. No i na dodatek wiadomo, co i jak zostało zrobione.
Idea ta nie jest jednak idealna, gdyż niesie ze sobą często problem w postaci braku wiedzy i doświadczenia. Oprócz tego poważną przeszkodą może być braku czasu inwestora, jednak w przypadku możliwości odzyskania sporej części gotówki, stanowi na pewno interesującą alternatywę.
Studnią darmowej wiedzy jest oczywiście internet, czyli strony i fora tematyczne. Darmowej, choć często sprzecznej i bardzo rozrzuconej. Mimo to, można się jednak sporo dowiedzieć przy umiejętnym odsianiu wartościowych porad od paplaniny niedzielnych fachowców. Czasu z kolei mamy wszyscy tyle samo, to wyłącznie kwestia jego organizacji. Doświadczenie natomiast trzeba już niestety zdobyć samemu, ale kiedyś musi być ten pierwszy raz.
Robert Balicki

Odświeżanie domu.

Każdy właściciel lub lokator mieszkania ma taki okres w życiu (który de facto pojawia się regularnie co kilka lat), że chciałby odświeżyć swoje cztery ściany, po to, aby wyglądały inaczej.
Wszyscy lubią zmiany – i to nie powinno dziwić – można się wtedy poczuć u siebie jak nie u siebie, ale również bardziej komfortowo. Należy jednak przyznać, że gruntowne remonty zajmują dużo czasu, kosztują dużo, a przede wszystkim są bardzo uciążliwe, ponieważ sprawiają, że wszędzie jest brudno, a wszelkie meble są poprzestawiane, co skutkuje domowym chaosem.
Dlatego właśnie dobrym rozwiązaniem jest po prostu odświeżenie mieszkania. Nie trzeba wtedy ściągać tapet, kłaść gładzi i spędzać kilku dni na malowanie nowym kolorem. W takiej sytuacji przydatne będą szablony malarskie. Dzięki nim, na jednokolorowe ściany można „wkleić” unikalny wzorek, obraz, napis lub cokolwiek tylko chcemy. Jeśli nasz salon ma kolor nudnego beżu i chcemy w nim coś zmienić, warto pomyśleć nad szablonem w kształcie drzewa i pomalować je na czarno. Wtedy salon zacznie wyglądać zupełnie inaczej i przede wszystkim będzie oryginalny, co wiele nam da. Pomalowanie ściany, a raczej tego fragmentu, który wchodzi w skład szablonu, zajmie może godzinkę – wszystko zależy od tego, czy malujemy sprayem czy farbą. Nie jest to jednak czasochłonne.
Mogłoby się wydawać, że takie ozdoby dobrze wyglądają tylko w sypialniach i salonach. Nie jest to jednak do końca prawdą. Ostatnimi czasy bardzo popularne stają się takie modyfikacje w kuchniach. Oczywiście w tym miejscu nie użyjemy szablonu przedstawiającego drzewa, ale na przykład garnki, czy młynki do kawy będą się prezentować zacnie. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ małym kosztem i nakładem czasu możemy uzyskać bardzo atrakcyjny wygląd. A przecież nikomu nie chce się tracić dni lub tygodni na to, żeby mieszkanie wyglądało lepiej i bardziej nowocześnie.
Jeszcze jednym elementem odświeżającym wygląd naszego mieszkania jest po prostu zmiana zasłon lub firanek. Zmiana koloru na żywszy od razu odmieni wygląd wszelkich pomieszczeń, co ulepszy klimat w bardzo szybko sposób. Poleca się to szczególnie ludziom, dla których ważne są zmiany. Zasłony nie są drogim elementem wystroju wnętrza, dlatego będą świetnym rozwiązaniem dla każdego. Zawsze można też po prostu kupić materiał i obszyć rogi – efekt jeszcze tańszy, a równie skuteczny.

Wybieramy drzwi.

Wybór odpowiednich drzwi do mieszkania to bardzo odpowiedzialna decyzja. Należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy mają to być klasyczne drzwi, czy może lepiej zainwestować w antywłamaniowe. Oczywistym rozwiązaniem wydaje się być drugie rozwiązanie, jednakże finanse nie zawsze na to pozwalają.
Jeśli już zdecydujemy się na rodzaj drzwi, które chcemy, aby zamontowano w naszym mieszkaniu, musimy wybrać ich wygląd. Może się to wydawać trywialne, jednak ważne jest to, w jaki sposób będą się one komponować zarówno z klatką schodową, jak i z wnętrzem mieszkania. Często nie da się tego pogodzić, dlatego najlepiej, jeśli drzwi będą pasowały chociaż do wnętrza mieszkania.
Podczas wyboru drzwi należy też zdecydować się na odpowiedni kolor i wzór, a także na to, ile mają mieć rygli – oczywiście im więcej, tym lepiej. Koniecznie jest też sprawdzić ile drzwi mają pozostałych bolców antywyważeniowych. To wszystko kwestia bezpieczeństwa. Im więcej, tym lepiej, ponieważ zapewniają nam poczucie komfortu we własnym domu, a to niepodważalnie istotne. Wybierając odpowiednie drzwi należy też zwrócić uwagę na to, czy posiadają wszelkie możliwe atesty.
Gdy zdecydujemy się już na wybór odpowiednich drzwi, trzeba też wziąć pod uwagę to, czy monterzy odpowiednio wszystko za nas wykonają. Czasem istnieje konieczność wyburzenia fragmentów framug lub poszerzenia ich – monterzy powinni to zrobić za nas. Nie należy podpisywać, że montaż jest gotowy, jeśli takie elementy nie zostaną odbudowane.
Po instalacji drzwi należy przykleić na nich numer lokalu oraz nazwisko lokatorów, przydatne w tej kwestii będą tabliczki znamionowe, które są najczęściej wykonane z laminatu, co gwarantuje trwałość.
Finalnie, należy jeszcze zamontować dzwonek do drzwi i wizjer. Może są to elementy opcyjne, ale znacznie poprawiają komunikację. Dzięki wizjerowi wiemy, kto próbuje się do nas dostać, a są takie osoby, których wpuszczać zwyczajnie nie ma sensu, typu żebracy, akwizytorzy czy świadkowie jehowy – takich ludzi przez wizjer łatwo rozpoznać i niekoniecznie trzeba otwierać dla nich nasze drzwi i zapraszać ich do środka.
Jeśli przemyśli się wszystko roztropnie, będzie można swobodnie czuć się w swoim mieszkaniu, dlatego warto się do tego zabrać rozsądnie.

środa, 2 lutego 2011

Jak zapłacić za mieszkanie.

Artykuł ten zawiera cenne informacje dotyczące sposobu zapłaty przy zakupie nowego mieszkania. Dwa podstawowe to oczywiście zapłata gotówką lub też przelew pieniężny w banku. Sprawdź, który jest lepszy dla ciebie.
A więc stało się... Kupiłeś w końcu wymarzone mieszkanie, które wcześniej wybrałeś z dostępnych ogłoszeń nieruchomości.  Teraz zastanawiasz się jak najlepiej za nie zapłacić.
Standardową formą zapłaty za nieruchomość jest przelew bankowy, sporadycznie zdarzają się przypadki zapłaty w gotówce. Taka forma stanowi bardzo duże ryzyko dla sprzedającego. W gotówce opłacana jest zwykle kwota mająca stanowić zadatek.Zdarzają się jednak sytuacje, gdy sprzedający życzy sobie zapłaty w gotówce. Powodem może być brak posiadania konta bankowego lub po prostu większe zaufanie do gotówki np. przez osoby starsze

Podpisanie aktu notarialnego, przelew.

Zaletą transakcji gotówkowych jest to, że przeniesienie własności oraz płatność następują w tym samym momencie. W momencie kiedy zapłata występuję w formie przelewu następuje już po przeniesieniu własności, z czym wiąże się ryzyko dla sprzedającego, że zapłata nie dojdzie do skutku (celowe działanie kupującego bądź wypadek losowy).

Uwaga na fałszywe banknoty

Przyjęcie płatności w gotówce wydaje się jednak jeszcze bardziej ryzykowne, gdyż jest to zazwyczaj spora suma pieniędzy. Po wyjściu od notariusza musimy ją gdzieś ulokować np. przewieźć do banku co łączy się ze zwiększonym ryzykiem kradzieży. Kolejnym minusem jest to, że przy takiej ilości banknotów możemy się pomylić w ich przeliczeniu. Sprzedający narażony jest też na przyjęcie fałszywych banknotów. - Ich wykrycie, wiąże się po stronie przyjmującego z obowiązkiem zawiadomienia policji.

Każdy sfałszowany banknot jest zabezpieczany i oddawany do Narodowego Banku Polskiego, a posiadacz takiego banknotu musi się liczyć z długą procedurą dochodzenia prowadzonego przez policję i przesłuchaniem. W tym momencie majątek jest pomniejszony o wartość sfałszowanych pieniędzy. Jest to nie tylko uciążliwość prawna, ale również strata finansowa. Nie warto przy tym podejmować próby pozbycia się takiego banknotu. Posłużenie się sfałszowanym banknotem przez osobę, która jest świadoma jego fałszywości, jest przestępstwem.

Przy gotówce konieczne pokwitowanie
Bezgotówkowa forma dokonania zapłaty stanowi dowód zapłaty (dowód przelewu, uznania środków na rachunku, itp), to przyjęcie gotówki wymaga sporządzenia pokwitowania w celu ochrony zarówno kupującego jak i sprzedającego.

Chcesz bezpiecznie sprzedać – skorzystaj z depozytu notarialnego

Najbezpieczniejszym, choć kosztownym rozwiązaniem jest skorzystanie z instytucji depozytu notarialnego. Działa ona w ten sposób, że przed zwarciem umowy kupujący wpłaca środki na wydzielony rachunek prowadzony przez biuro notarialne. Jeśli dojdzie do umowy rejent przelewa pieniądze na rachunek zbywcy, a jeśli do niej nie dojdzie – zwraca je kupującemu.

Przykładowo, dla kwoty 300 tys. zł maksymalna stawka za skorzystanie z depozytu wynosi 1201,7 zł (z VAT). Projekt nowelizacji ustawy o notariacie, nad którym pracuje obecnie parlament, przewiduje, że notariusz nie będzie mógł odmówić przyjęcia depozytu, jeśli taka będzie wola klienta.

Zadatek w gotówce

Z doświadczeń doradców Home Broker wynika, że w gotówce opłacany jest zadatek na poczet zakupu nieruchomości, o ile jest to kwota rzędu kilku tysięcy złotych, maksymalnie 10 tysięcy. Jeżeli suma jest większa, np. kilkadziesiąt tysięcy złotych, wówczas opłacana jest raczej w formie przelewu. W takim wypadku, aby zapłata mogła stanowić zadatek, w umowie przyjmuje się, że „kupujący zapłaci określoną sumę przelewem na wskazany rachunek bankowy”. W dalszej części umowy precyzuje się ponadto, że „z chwilą otrzymania tej kwoty przez sprzedającego, strony umowy poddają ją rygorowi zadatku zgodnie z art. 394 kodeksu cywilnego”. Taka formuła pozwala opłacić przelewem sumę na poczet zadatku.

Dla dewelopera tylko przelew

W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, czyli ogłoszenia nieruchomości u dewelopera, zapłata następuje w zasadzie w każdym przypadku w formie przelewu bankowego. Obowiązek zachowania takiej formy nakłada na przedsiębiorcę ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, o ile całkowita wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro, czyli obecnie ok. 59,4 tys. zł (nie ma znaczenia, czy płatność dokonywana jest jednorazowo, czy w transzach).

niedziela, 30 stycznia 2011

Wykładziny.

Wiele razy stajemy przed dylematem, co wybrać do wystroju naszego wnętrza. Zastanawiamy sie nad wyborem, dywanów, wykładzin, czy pozostawieniem podłogi bez żadnego elementu dekoracyjnego.
Decydując się na zastosowanie w aranżacji wnętrza Twojego mieszkania wykładziny, powinieneś przemyśleć, jaką konkretnie chcesz nabyć. Dostępnych jest wiele wykładzin różnych typów, a każda z nich będzie pasowała najlepiej do innego lokalu.
Jedną z ważniejszych rzeczy jest dobór koloru. Nie należy wybierać wykładzin, które z różnych względów nie będą dobrze komponować się z resztą elementów, takich jak ściany czy meble. Barwa podłogi musi pasować do barwy ścian! Nie znaczy to oczywiście, że powinna być tego samego koloru. Chodzi jedynie, aby efekt końcowy nie kuł w oczy.
Jeśli chodzi o dobór wykładziny do sypialni, to najlepszym wyjściem jest podłoże wełniane - daje piękny efekt estetyczny i jest miła w dotyku. Niestety ze względu na długie włosy wykładzinę taką trudno jest wyczyścić. Z tego względu nie należy używać tego typu podłóg w innych pomieszczeniach.
Powróćmy na chwilę do kolorów. Wykładziny świetnie nadają się do wizualnego powiększania pomieszczeń. Wystarczy dobrać jeden z wielu jaśniejszych odcieni, aby po położeniu wykładziny nasz mały pokój wydawał się być obszerniejszy niż przez remontem.
Ciekawą opcją są płytki wykładzinowe oraz wykładziny elastyczne. Szczególnie te ostatnie nadają się doskonale do pokojów dziecinnych, ze względu na to, że bardzo łatwo je wyczyścić. Obecnie dostępne wykładziny elastyczne mają raczej niewiele wspólnego z już historycznymi wykładzinami PCW. Są naprawdę komfortowe i bardzo estetyczne

Wykańczanie wnętrz.

Kiedy mamy już swoje ukochane lokum mieszkalne, przychodzi czas, aby je wykończyć pod gotowe zamieszkanie. Wykańczanie wnętrz nie jest sprawą tanią i musimy liczyć się z dość poważnymi wydatkami.
Kupując mieszkanie, zwłaszcza w stanie surowym, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakie poniesiemy, aby je wykończyć. Wykańczanie wnętrz nie jest sprawą tanią. Jeśli chcemy mieć naprawdę dobrze wyglądający lokal, a przy tym komfortowy i funkcjonalny to na pewno ucierpi na tym nasz portfel.
Całkowita kwota, jaką przeznaczymy na wykończenie naszego mieszkania zależy oczywiście od efektu, jaki chcemy uzyskać. W przypadku mieszkań w stanie deweloperskim przyjmuje się, że jest to ok 400 złotych na metr kwadratowy, jeśli interesuje nas wykończenie w systemie gospodarczym. W przypadku wynajęcia ekipy jest to 900 złotych, a cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za wykończenie zmówione u dewelopera to od 800 do 1200 złotych za metr kwadratowy.
Skorzystanie z oferty dewelopera ma jednak pewne istotne zalety. Nie musimy martwić się o czas wykonania, który zazwyczaj jest bardzo krótki, ani zaprzątać sobie głowy doborem materiałów. Firmy współpracujące z deweloperami zapewnią nam piękny wystrój wnętrza mieszkania w relatywnie niskim czasie.
Jeśli jednak nie dysonujemy odpowiednimi środkami, możemy spróbować wykończyć mieszkanie samemu. Trzeba się w takim wypadku uzbroić w cierpliwość i znaleźć dużo wolnego czasu na zapoznanie się z cenami i ofertami poszczególnych firm i materiałów. Wybór płytek, paneli czy nawet farby wymaga zaznajomienia się z tą branżą rynku budowlanego. Kupując materiały musimy mieć świadomość tego, że jest to, co najmniej kilkunastoletnia inwestycja.

Tynki.

Wykończenie domu, czy jego remont, zwłaszcza z zewnątrz, wiąże się z przemyśleniem, jakich materiałów użyć, aby ściany były nie tylko estetyczne wykończone, ale również, aby wpływały na ergonomię całego domu.
Tynk, czyli siarczan wapnia w konsystencji białego proszku używany jest powszechnie do wykańczania mieszkań i domów, zarówno wewnątrz i jak i na zewnątrz. W zależności od tego czy zamierzamy nakładać tynk ręcznie, czy użyć do tego celu specjalnej maszyny o takim właśnie przeznaczeniu, dostępnych jest kilka rodzajów tynków.
Szczególnie dużą popularnością cieszą się ostatnio tynki mineralne. Nie bez powodu. W połączeniu z odpowiednią farbą egalizacyjną dają gwarancję, że po ich zastosowaniu nasza elewacja nie zarośnie algami czy glonami. Jeśli nasz mineralny tynk wymagał będzie odnowienia, można mu po paru latach zaaplikować mycie przy użyciu miękkiej szczoteczki. Tynki silikatowe, choć pod tym względem nie dorównują mineralnym, również sprawdzają się całkiem dobrze.
Dla osób, które nie mają cierpliwości do zabaw z zaprawą rekomendowane są tynki maszynowe. Ich skład został odpowiednio opracowany tak, aby świetnie nadawały się do nakładania za pomocą pistoletu.
Obecnie dostępnych jest wiele tynków w kolorach znacząco odbiegających od bieli. Tynki żółtawe, lekko brązowe czy wreszcie zielone to już niemal norma. Wybór jest naprawdę szeroki. Warto przed zakupem zorientować się w dostępnej ofercie. Najważniejsze jest, aby rodzaj użytego tynku odpowiadał naszym oczekiwaniom, a nie bez znaczenia są tu wymagania stawiane pod kątem estetycznym. Jeśli dysponujesz odpowiednio zasobnym portfelem z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Nawet, jeżeli Twoja sytuacja finansowa nie należy do najlepszych, i tak będzie, z czego wybierać.

Kompostownik.

Kompostowanie to naturalny i  przyjazny dla środowiska sposób utylizacji zielonych odpadków z gospodarstwa domowego. W artykule podano sposoby wykorzystania różnych materiałów do produkcji kompostu i przyspieszania rozkładu pryzmy kompostowej.
Naturalnym, przyjaznym dla środowiska sposobem utylizacji „zielonych” odpadków z gospodarstwa domowego jest kompostowanie. Kompost poprawia ogólny stan gleby i ułatwia jej przekopywanie.
W procesie kompostowania następuje przetwarzanie resztek roślinnych w ciemnobrunatną materię organiczną. Materiał roślinny fermentuje, a wówczas wewnątrz pryzmy temperatura podnosi się do 50-60⁰C. Gdy temperatura opadnie mikroorganizmy glebowe kontynuują rozkład. Doprowadzają do powstania humusu.
 Czego możemy używać do wytwarzania kompostu?
- odpadów roślinnych nie porażonych przez choroby, bez nasion,
- odpadków kuchennych (np. obierki z warzyw i owoców, fusy z herbaty, kawy, niebarwiony papier),
- ścinków żywopłotu (ucięte gałązki przepuścić przez rozdrabniacz),
- włosów ludzkich (Są świetnym źródłem azotu, wielu fryzjerów pozbywa się bardzo chętnie ściętych włosów. 3-4 kilogramy włosów zawiera około pół kilograma azotu, czyli tyle co 100 kg obornika.),
- skórek bananów,
- popiołu po drewnie z kominka,
- trocin,
- liści, itp.
 Czego nie należy używać ?
- chwastów z korzeniami i owocostanami,
- barwionych papierów i trocin,
- łupin owoców cytrusowych,
- resztek mięsa (zwabią robaki),
- resztek chleba, makaronu… (rozwiną grzyby pleśniowe).
Co przyspiesza rozkład pryzmy kompostowej?
- mieszanie materiału kompostowego,
- zraszanie wodą, jeśli pryzma jest za sucha (poznamy to po białym nalocie pleśni na powierzchni),
- dodawanie materiału włóknistego, np. trocin i papieru, jeśli pryzma jest za mokra (pachnie amoniakiem),
- dodawanie ziemi między warstwy materii organicznej,
- dodawanie garści wapna ogrodniczego lub kredy,
- polewanie gnojówką z pokrzyw,
- polewanie kawą, herbatą lub colą (nie dietetyczną)
- wykorzystanie gotowych, przyspieszających rozkład mieszanek lub płynów oferowanych przez sklepy ogrodnicze.

Tani dom w utrzymaniu.

Planując budowę domu, coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na koszty samej inwestycji ale również na późniejsze koszty utrzymania i eksploatacji naszego lokum. Jedną z najważniejszych składowych kosztu utrzymania budynku mieszkalnego są wydatki na energię konieczną do ogrzania pomieszczeń oraz wody.
Tradycyjne źródła ogrzewania, takie jak piece na paliwo stałe, piece gazowe czy grzejniki elektryczne, mimo że ciągle udoskonalane, pochłaniają sporą ilość kosztownego paliwa by wyprodukować potrzebne nam ciepło. Ponadto, praca tych źródeł ciepła polega zawsze na spaleniu paliwa. Bez względu na to czy spalanie owo odbywa się w domowej kotłowni, czy w oddalonej o kilka kilometrów elektrowni, do atmosfery uwalniany jest dwutlenek węgla i inne szkodliwe dla środowiska substancje. Żyjąc w czasach ocieplenia klimatu, zanieczyszczonego powietrza i ryzyka wyczerpania energetycznych surowców, przykładamy coraz większą wagę do ochrony środowiska.

W zgodzie z ekonomią i ekologią coraz częściej sięgamy po alternatywne źródła energii. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych dla indywidualnych użytkowników są pompy ciepła. Pompa ciepła to urządzenie działające na tej samej zasadzie co lodówka. Pobiera ona ciepło z obszaru o niższej temperaturze i oddaje do obszaru o temperaturze wyższej. W lodówce celem jest obniżenie temperatury wewnątrz lodówki (ciepło pobierane jest z komory chłodniczej i oddawane na zewnątrz), natomiast dla pompy ciepła, ciepło pobierane jest z zewnątrz i przekazywane do systemu ogrzewania budynku. Jednak, zgodnie z zasadami termodynamiki, taki proces nie odbywa się za darmo. Wymuszenie takiego, nienaturalnego przebiegu ciepła wymaga dostarczenia do układu energii. Współczesne, produkowane seryjnie pompy ciepła pozwalają na ograniczenie zużycia energii przeznaczonej na ogrzewanie budynku i ciepłej wody nawet o 70%.

Stosowane w praktyce pompy ciepła wykorzystują następujące źródła ciepła:
•    Głębsze warstwy gruntu lub podłoże skalne – najpopularniejsze rozwiązanie polegające na wprowadzeniu pionowo rur na głębokość 50-200m. Wystarczy niewielka działka.
•    Płytkie warstwy gruntu (do 2 m) – w gruncie układana jest wężownica. Niski koszt montażu, nie wymaga też specjalistycznego sprzętu ani pozwoleń.
•    Wody powierzchniowe – wężownica ułożona na dnie zbiornika wodnego – bardzo efektywne rozwiązanie.
•    Wody gruntowe – energia z pompowanych wód gruntowych (odwierty lub studnie).
•    Powietrze – niskie koszty, brak ingerencji w grunt, łatwość montażu, mało efektywna przy ujemnych temperaturach.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu kryteriów, takich jak strefa klimatyczna, poziom wód gruntowych, budowa geologiczna, wielkość i zagospodarowanie działki, jednak rozwiązaniem najczęściej stosowanym w Polsce są pompy gruntowe z pionowym kolektorem.

Pompy ciepła mają jeszcze jedną istotną zaletę. Dobrze dobrana pompa ciepła jest bezobsługowa. Nie trzeba jej ładować, kupować węgla, odpalać, rąbać drewna, czyścić, pompa nie wymaga też komina.

Pompy ciepła niestety nie są tanie. Planując wyposażyć swój dom energooszczędny w takie rozwiązanie trzeba się liczyć z kosztami od 20 do 50 tys. złotych. Pocieszające jest to, że aktualnie można się starać o dopłaty do instalacji proekologicznych źródeł ciepłą i energii, w tym pomp ciepła. O szczegóły należy pytać w wojewódzkich oddziałach Funduszy Ochrony Środowiska, urzędach gmin, bankach i EkoFunduszu.

Na koniec warto zaznaczyć, że pompy ciepła to żadna nowinka. To rozwiązanie stosowane w praktyce w wielu krajach, spośród których liderem jest kraj o ekstremalnym klimacie jakim jest Szwecja.

Wykończenie łazienki.

Jak możemy wykończyć swoja łazienkę – jakie są płytki i skąd pochodzą. Na naszym rynku można kupić praktycznie każdy wzór i każdą wielkość płytki. Jedynym ograniczeniem może być tylko własny budżet.
W dzisiejszych czasach łazienkę można wykończyć w różnych stylach, z wykorzystaniem różnych płytek. Nie ma problemu ze znalezieniem w sklepach płytek włoskich, hiszpańskich, niemieckich, czy też standardowo polskich. Oczywiście najwięcej jest płytek włoskich, wśród których można znaleźć najwięcej wzorów. Włosi wprowadzili na nasz rynek płytki ceramiczne oraz szklane. Róznią się one wytrzymałością oraz wykończeniem. Płytki szklane są podklejane srebrem i złotem – nawet białym. Inne płytki szklane robione są od razu ze szkła w odpowiednim kolorze i są wykorzystywane przeważnie na basenach. Koszt płytek szklanych produkowanych w odpowiednim kolorze waha się w przedziale od 250 zł do 2000 zł za metr kwadratowy. W przypadku płytek z podklejanym złotem cena jest dużo wyższa – od 6000 zł do 20 000 zł za metr kwadratowy. Z tego względu wykorzystuje się je raczej do przyozdobienia ścian łazienek niż do wykończenia całych ścian.
Płytki ceramiczne hiszpańskie, charakteryzują się przede wszystkim stylem hiszpańskim. Ale jest jeszcze jedna zaleta kupna odpowiedniego rodzaju płytek pochodzących z Hiszpanii - specjalna warstwa. Powoduje ona, że płytki są ciepłe i nie potrzebują żadnego ogrzewania poprzez maty grzejne. Są one trochę droższe, ale są zdecydowanie bardziej opłacalne niż maty – oczywiście w przypadku pomieszczeń domowych.
Płytki niemieckie charakteryzują się dużą wytrzymałością i słabym wzornictwem. W tym przypadku dostępne są raczej stonowane kolory i proste wzory. Niemcy kładą raczej nacisk na wytrzymałość oraz jakość produktów.
Jeśli chodzi o polskie płytki, mamy do wyboru bardzo dużo wzorów. Jest kilka większych firm, które od wielu lat produkują płytki i ciągle się rozwijają. Wymusza to na nich zachód i południe Europy, które zalewają Polskę swoimi produktami, bardzo wysokiej jakości.
W efekcie mamy bardzo duży wybór, dzięki czemu możemy wykończyć łazienkę tak, jak nam się podoba z uwzględnieniem swojego budżetu. Ceny płytek są różne i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Wybór kolorów.

Kolory w mieszkaniu to niezwykle istotna sprawa, mają ogromne znaczenie na nasze samopoczucie oraz na aurę w całym domu. Źle dobrane mogą sprawić, że będziemy się źle czuć we własnych czterech ścianach. Jak nie popełnić tego błędu, jakich zasad się trzymać oraz dokładne znaczenie kolorów poznasz za chwilę.
Pierwszą zasadą doboru kolorów jest, nie podejmować decyzji pod impulsem chwili czy mody. To że dziś jesteś wręcz zafascynowany kolorem, nie oznacza, że za tydzień nie będziesz żałować tej decyzji. Oferta kolorów jest ogromna, mamy do dyspozycji szeroka gamę nie tylko kolorów, ale i cieniowania, trzeba pamiętać że zarówno brąz, zieleń jak i czerwień może być ciepły i zimnym kolorem, wszystko zależy od ilości pigmentu żółtego lub niebieskiego. Jeżeli kolor ma wyraźnie więcej żółtego to mówimy że należy do gamy kolorów ciepłych, natomiast im więcej niebieskiego mamy do czynienia z kolorem zimnym.
Umiejętność rozróżniania jest niezbędna aby wykończenie wnętrz, przebiegło sprawnie z pozytywnym zakończeniem. Kolory ciepłe czy zimne mają znaczenie nie tylko na nasze samopoczucie ale i optyczne powiększenie lub zmniejszenie naszego M.
1254534_chimney_chimenea_1Barwy ciepłe, takie jak żółty, pomarańcz, czerwień, optycznie zmniejszą pomieszczenie, nadadzą mu ciepła, miłości i radości. Chłodne kolory takie jak: fiolet, błękit czy zieleń optycznie powiększą każde pomieszczenie ale i nadadzą mu chłodu. Efekt powiększenia wzmocnisz gdy zastosujesz jasne odcienie tych kolorów, im jaśniej tym przestrzeń wydaje się większa, dla urozmaicenia można dodać intensywne dodatki w odcieniu wykorzystanym na ścianach.
Gdy natomiast chcemy zmniejszyć pokój, zastosujmy ciemne odcienie na wszystkich ścianach pokoju, takim sposobem możemy również wydłużyć lub skrócić pokój stosując go jedynie na dwóch ścianach.
Dobór barw ściśle jest związany z funkcją jaką ma pełnić dane pomieszczenie, oczywiście inny kolor ścian będzie w gabinecie a inny w sypialni, kolory z łazienki nie będą pasować do jadalni, dlatego też warto poznać kilka zasad jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze koloru do salonu, kuchni czy sypialni.
Zacznijmy od sypialni, jest to miejsce intymne, w którym ważny jest relaks, odpoczynek i uczucie bezpieczeństwa. Kolory jakich powinniśmy się wystrzegać to wszelkie odcienie zimne, niepasujące do ciepłej i przytulnej sypialni. Dlatego też sypialnia to idealne miejsce dla beżu, écru, pomarańczy oraz wszystkich barw jasnych i stonowanych.
Kuchnia najczęściej biała, lecz bez dobranych wyrazistych mebli będzie zbyt nudna, dlatego polecam stosowanie jasnych lecz żywych barwy, kuchnia jest takim miejsce gdzie mogą być stosowane i zimne i ciepłe barwy, wszystko zależy od naszego gustu. Jednakże w jadalni unikaj koloru niebieskiego, który niekorzystnie wpływa na nasz apetyt.
Łazienka w kolorach niebieskich, błękicie, zieleni, granacie połączonym z kolorem piaskowym przypomni o lecie, morzu i wakacjach. Dozwolone są wszystkie barwy kojarzące się ze świeżością.
Kolory żywe, takie jak czerwień, pomarańcz czy zieleń zostaw za ścianami gabinetu czy pokoju do nauki, nic co rozprasza. Skupienie i koncentracja to podstawa w takich miejscach jak gabinet biel, écru, pastele to dozwolone kolory.
Na koniec został nam salon, miejsce spotkań domowników, to tu przyjmujemy gości, spędzamy miło czas dlatego tez kolory powinny jak najbardziej podtrzymywać aurę radości, optymizmu i bezpieczeństwa. Wskazane są wszystkie kolory ciepłe, mogą być rozbielone lecz również intensywne wszystko zależy od planowanej aranżacji całego pomieszczenia.
Myślę, że te kilka zasad pozwolą nam wykończyć nasz dom w zgodzie z naszymi upodobaniami i funkcją jaką dane pomieszczenie ma pełnić a ewentualne remonty budowlane odciągną się na dalekie lata.

sobota, 29 stycznia 2011

Jak zabezpieczyć mieszkanie.

Przed wyjazdem na wakacje, ferie, czy też wyjazdem biznesowym warto dobrze zabezpieczyć swoje mieszkanie. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Po pierwsze okna. By dostęp do mieszkania przez okno był utrudniony, możemy:
- zamontować kraty lub rolety antywłamaniowe
-zamontować klamki do okna z zamkiem
-w przypadku mieszkań na parterze warto pomyśleć o zamontowaniu dobrych klamek lub chociaż zwykłych zasuwek
Po drugie drzwi i zamki - to od ich jakości i profesjonalnego montażu zależy na ile będą odporne na próbującego je pokonać złodzieja. Warto:
- zaopatrzyć się w atestowane drzwi antywłamaniowe, odporne na przewiercenie, oblewanie kwasem, forsowanie siłą
- zainwestowanie pieniędzy w zamki, które po zamknięciu z zewnątrz nie da się otworzyć od środka
- zamki wpuszczane (wmontowane w drzwi) są bezpieczniejsze
Po trzecie domofony. By spełnił on swoje zadanie pamiętaj:
- nie otwieraj drzwi obcym osobom
- ucz tego samego dzieci, które są łatwowierne i łatwo dają się przekonać obcym osobom
Po czwarte sąsiedzi, czujni, godni, zaufania to prawdziwy skarb. Warto utrzymywać dobre stosunki z nimi lub mieć kogoś z rodziny kto dopilnuje mieszkania podczas naszej nieobecności. By taka opieka była najskuteczniejsza taka osoba powinna:
- zbierać ulotki sprzed drzwi naszego mieszkania
- zapalać wieczorem światło
- włączać co jakiś czas telewizor lub radio
- otwierać okno i zasłaniać zasłony
Po piąte system alarmowy z monitoringiem.
Zastanawiając się nad założeniem systemu alarmowego warto wziąć pod uwagę ewentualne straty jakie możemy ponieść na skutek kradzieży. Właściwie zawsze ich wielkość wielokrotnie przewyższa koszt instalacji systemu oraz koszt usługi monitorowania. Informacja o posiadaniu alarmu (tabliczka lub sygnalizator) odstraszają potencjalnych złodziei. W przypadku sygnału włamania natychmiast wysyłana jest Grupa Interwencyjna. Mało jest prawdopodobne, że w tym czasie złodziej jest w stanie ukraść cos cennego. Planując system powinniśmy dążyć do takiej konfiguracji, aby alarm zadziałał jeszcze przed wtargnięciem złodzieja do naszego mieszkania. Efekt ten możemy osiągnąć montując czujki wibracyjne, które wywołują alarm przy próbie siłowego wtargnięcia do obiektu, czujki udarowe lub czujki stłuczenia szkła.
Po szóste numery fabryczne wartościowych przedmiotów. Lista cennych przedmiotów znajdujących się w naszym mieszkaniu, na pewno pomoże w ich odzyskaniu - jeżeli staną się łupem złodzieja. Warto:
- oznakować te przedmioty w trwały, indywidualny sposób
- sporządzić listę, a jeśli to możliwe fotografie cennych przedmiotów
Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi nie zapominaj o jego ubezpieczeniu. W przypadku włamania lub kradzieży uzyskane odszkodowanie choć w części zrekompensuje poniesione straty.

Budowa domu.

Podejmując decyzję o budowie własnego domu jednorodzinnego, musimy pamiętać o podstawowej zasadzie, panującej w polskim prawie, że właściciel gruntu jest zawsze właścicielem wszystkiego, co się na jego gruncie znajduje, a więc także wzniesionych na nim budynków i budowli.
Budowa nawet najmniejszego domu, jest trudnym i czasochłonnym procesem, który może się w pełni powieść jedynie w przypadku posiadania przez wszystkich jego uczestników dużej dozy wiedzy, umiejętności i rzetelności w wykonywaniu powierzonych im czynności. Wybierając działkę, na której chcemy wybudować dom, kierujemy się przede wszystkim jej położeniem, okolicą, powierzchnią, ceną, a także jej otoczeniem, dostępem do infrastruktury (dróg, sieci elektrycznej, wodociągu, kanalizacji, gazu), zagospodarowaniem samej działki i najbliższego otoczenia oraz wieloma innymi, indywidualnymi czynnikami, zależnymi od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Taka ilość różnorakich czynników, mogących wpłynąć na nasz wybór, powinna skłaniać nas do rozważnego podejmowania decyzji, zwłaszcza, że konsekwencje niewłaściwego wyboru będziemy odczuwać zapewne przez wiele następnych lat.
Zgodnie z Prawem Budowlanym, uczestnikami procesu budowlanego, są:
1)   inwestor,
2)   inspektor nadzoru inwestorskiego,
3)   projektant,
4)   kierownik budowy lub kierownik robót.
Każdy z nich ma do spełnienia określone obowiązki, opisane w rozdziale 3, od art. 18 do art. 27 Prawa Budowlanego.
Jako inwestor, powinniśmy przede wszystkim dopilnować: dobór odpowiednich materiałów budowlanych, opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów, objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy, opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wykonania i odbioru robót budowlanych, a w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, objęcia nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych, przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
Inwestor ma też prawo w każdym przypadku, niezależnie od istnienia takiego obowiązku w pozwoleniu na budowę, zatrudnić inspektora lub inspektorów nadzoru, oraz zobowiązać projektanta do pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją jego projektu.

Patelnia ceramiczna czy teflonowa.

Niezależnie czy jesteś mistrzem gastronomii czy początkującą kucharką, wobec patelni masz jednoznaczne oczekiwania … Nie liczy się jej kolor, kształt, a nawet producent – ważne, aby nic do niej nie przywierało.
Ta właściwość pewnie skłania cię po raz kolejny do sięgnięcia po patelnie teflonowe.  Jednak zanim zdecydujesz się na ten zakup, rozważ argumenty przemawiające przeciw i poznaj alternatywę dla tego kontrowersyjnego wyboru.
Musisz wiedzieć, że w przypadku przegrzania teflon wydziela się toskyczny tetrafluoroetylen. Naczynia teflonowe są wytwarzane przy użyciu rakotwórczego związku chemicznego zwanego kwasem perfluorooktanowym, zwanym też PFOA lub C-8, który wdychasz za każdym razem, gdy smażysz jajecznicę, kotleta lub naleśnika… Gazy, które ulatniają się po rozgrzani teflonu powodują również schorzenia przypominające grypę, są szkodliwe dla kobiet w ciąży i są śmiertelnie trujące dla ptaków. Co najgorsze, potrzeba aż 5 lat, żeby pozbyć się z organizmu PFOA. Obalono również pogląd, że patelnia teflonowa szkodzi tylko, gdy teflonowa powłoka zostanie uszkodzona – szkodliwość teflonu zależy od temperatury do której zostanie rozgrzany.
W obliczu tych naukowych doniesień, odkrywczą alternatywą dla naczyń teflonowych stają się np. patelnie ceramiczne. Są zgodne z proekologicznymi trendami, a dodatkowo pozwalają zachować wyśmienite walory smakowe przygotowywanych dań. Przykładowo, patelnie ceramiczne pokryte są specjalną, nanotechnologiczną powłoką, która tworzy zwarte pokrycie na powierzchni patelni. Powierzchnia patelni jest zawsze gładka, bez porów i szczelin. Ceramiczne pokrycie jest bardzie odporne na uszkodzenia mechaniczne niż teflonowe. Również detergenty, używane powszechnie  do mycia naczyń i w zmywarkach nie powodują uszkodzeń ceramicznej powłoki.
Patelnie ceramiczne są wytwarzane z naturalnych minerałów i gliny.  Wypalane są w temp. 1250 stopni Celcjusza, co umożliwia wytworzenie niesamowicie odpornej struktury molekularnej stanowiącej odporną barierę chroniącą przed zanieczyszczeniem naczyń przez drobnoustroje i bakterie. Tak wyjątkowy proces produkcji powoduje, że patelnie ceramiczne są wyjątkowo odporne na zmiany temperatur, i mogą bezpiecznie nagrzewać się do 450 stopni Celcjusza i znoszą zamrażanie do -20 stopni Celcjusza.
Patelnia ceramiczna dostarcza ciepło równomiernie na całą swoją powierzchnię, dzięki czemu potrawa zachowuje dobry smak i utrzymuje temperaturę,  aby serwowane potrawy były jak długo ciepłe. Co równie ważne dla smakoszy – potrawy na patelniach ceramicznych smażą się równomiernie.