sobota, 29 stycznia 2011

Inteligentne domy.

Myślisz że inteligentny dom jest tylko dla bogaczy? Myślisz że to tylko bajer, a nie użyteczne rozwiązanie? Chcesz wykonać swój inteligentny dom. Jeżeli choć raz odpowiedziałeś tak to ten artykuł jest dla Ciebie.
W ostatnich latach rynek systemów Inteligentnego Domu został dosłownie zalany nowymi technologiami. W sprzedaży dostępne są znane rozwiązania istniejące od wielu lat, jak i nowe wprowadzające trochę świeżości w tej dziedzinie. Najbardziej znanym systemem, istniejącym od wielu lat jest standard KNX (do niedawna znany jeszcze jako EIB). Innym starszym systemem jest X10 niestety jego historia dobiega końca. Jest też dostępnych dużo nowych ciekawych zachodnich systemów np. Xcomfort, InOne, my-home, crestron oraz polskich np. Verso VBT, Nexo, Domito i wiele innych.
Gdybyśmy tak chcieli zliczyć wszystkie systemy typu Inteligentny Dom, to pewnie naliczylibyśmy ich minimum sto. Teraz tylko pytanie jak wybrać ten właściwy? Czym się kierować przy wyborze tego systemu?
Najważniejszym kryterium chyba jest popularność samego systemu. Im system popularniejszy tym zazwyczaj jest bardziej rozbudowany i ma lepsze wsparcie techniczne i więcej wykonawców. Najpopularniejszy system tak jak wcześniej wspominałem jest KNX (EIB), Xcomfort i LCN.
Następnie należy wziąć pod uwagę typ obiektu, a raczej jego stan. Jeżeli jest to obiekt nowo budowany to system możemy wybrać dowolny. Ale jeżeli dom jest zamieszkany i nie chcemy przeprowadzać remontu to najlepszym rozwiązaniem będzie system radiowy (komunikacja odbywa się drogą radiową). Przykładem takiego systemu jest KNX RadioBus oraz Xcomfort.
Często na różnych forach padają pytania odnośnie przygotowania okablowania pod dom inteligentny.
Od razu odpowiem, że nie ma idealnej recepty. Oczywiście można całe okablowanie domu poprowadzić w tzw. gwiazdę.  Na pewno nie będzie to najtańsze rozwiązanie, ale najbardziej uniwersalne. Dla niewtajemniczonych napiszę, że ułożenie przewodów w gwiazdę oznacza sprowadzenie każdego obwodu oświetleniowego, gniazdowego (nie każdego gniazda), do rozdzielnic. Tak samo należy postąpić z włącznikami i czujkami, z tą różnicą, że do włączników i czujników układa się przewody sygnałowe, np. UTP, FTP lub YTDY.
Jeżeli od razu wybierzemy jakiś konkretny system, to z pewnością ilość przewodów zmniejszy się nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent..
Oprócz przewodów często trzeba będzie zastosować specjalne puszki pod włączniki i moduły wykonawcze. Np. do systemu Xcomfort, LCN i Nexo pod część włączników/modułów wykonawczych można zastosować specjalne puszki kieszeniowe. W przypadku systemu EIB/KNX, praktycznie pod wszystkie włączniki należy stosować tradycyjne puszki pogłębiane.
Dodatkowo do każdego urządzenia, które ma być zintegrowane z systemem inteligentny dom należy doprowadzić dodatkowy przewód sygnałowy. Takimi urządzeniami może być kocioł grzewczy, klimatyzacja, rekuperator, brama garażowa, brama wjazdowa, alarm, videodomofon, sterowanie kominkiem, sterowanie systemem podlewania ogrodu, stacja pogodowa, systemów audio-video i wiele innych. Jeżeli już wiemy jakie dokładnie urządzenie będziemy integrowali z systemem inteligentny dom to od razu należy dowiedzieć się w jaki sposób można je zintegrować. W przypadku niektórych urządzeń integracja nie odbywa się za pomocą przewodów sygnałowych, a napięciowych typu YDY. Przykładem takiego urządzenia może być włoski rekuperator (niestety nie pamiętam producenta). Wymuszenie najniższego biegu odbywa się przez podanie napięcia 230V na specjalne wejście. Podobnie może być z starszymi piecami, które często mają specjalne wejście przeznaczone pod termostat z wyjściem potencjałowym, a nie tak jak większość bezpotencjałowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz