niedziela, 30 stycznia 2011

Wykładziny.

Wiele razy stajemy przed dylematem, co wybrać do wystroju naszego wnętrza. Zastanawiamy sie nad wyborem, dywanów, wykładzin, czy pozostawieniem podłogi bez żadnego elementu dekoracyjnego.
Decydując się na zastosowanie w aranżacji wnętrza Twojego mieszkania wykładziny, powinieneś przemyśleć, jaką konkretnie chcesz nabyć. Dostępnych jest wiele wykładzin różnych typów, a każda z nich będzie pasowała najlepiej do innego lokalu.
Jedną z ważniejszych rzeczy jest dobór koloru. Nie należy wybierać wykładzin, które z różnych względów nie będą dobrze komponować się z resztą elementów, takich jak ściany czy meble. Barwa podłogi musi pasować do barwy ścian! Nie znaczy to oczywiście, że powinna być tego samego koloru. Chodzi jedynie, aby efekt końcowy nie kuł w oczy.
Jeśli chodzi o dobór wykładziny do sypialni, to najlepszym wyjściem jest podłoże wełniane - daje piękny efekt estetyczny i jest miła w dotyku. Niestety ze względu na długie włosy wykładzinę taką trudno jest wyczyścić. Z tego względu nie należy używać tego typu podłóg w innych pomieszczeniach.
Powróćmy na chwilę do kolorów. Wykładziny świetnie nadają się do wizualnego powiększania pomieszczeń. Wystarczy dobrać jeden z wielu jaśniejszych odcieni, aby po położeniu wykładziny nasz mały pokój wydawał się być obszerniejszy niż przez remontem.
Ciekawą opcją są płytki wykładzinowe oraz wykładziny elastyczne. Szczególnie te ostatnie nadają się doskonale do pokojów dziecinnych, ze względu na to, że bardzo łatwo je wyczyścić. Obecnie dostępne wykładziny elastyczne mają raczej niewiele wspólnego z już historycznymi wykładzinami PCW. Są naprawdę komfortowe i bardzo estetyczne

Wykańczanie wnętrz.

Kiedy mamy już swoje ukochane lokum mieszkalne, przychodzi czas, aby je wykończyć pod gotowe zamieszkanie. Wykańczanie wnętrz nie jest sprawą tanią i musimy liczyć się z dość poważnymi wydatkami.
Kupując mieszkanie, zwłaszcza w stanie surowym, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakie poniesiemy, aby je wykończyć. Wykańczanie wnętrz nie jest sprawą tanią. Jeśli chcemy mieć naprawdę dobrze wyglądający lokal, a przy tym komfortowy i funkcjonalny to na pewno ucierpi na tym nasz portfel.
Całkowita kwota, jaką przeznaczymy na wykończenie naszego mieszkania zależy oczywiście od efektu, jaki chcemy uzyskać. W przypadku mieszkań w stanie deweloperskim przyjmuje się, że jest to ok 400 złotych na metr kwadratowy, jeśli interesuje nas wykończenie w systemie gospodarczym. W przypadku wynajęcia ekipy jest to 900 złotych, a cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za wykończenie zmówione u dewelopera to od 800 do 1200 złotych za metr kwadratowy.
Skorzystanie z oferty dewelopera ma jednak pewne istotne zalety. Nie musimy martwić się o czas wykonania, który zazwyczaj jest bardzo krótki, ani zaprzątać sobie głowy doborem materiałów. Firmy współpracujące z deweloperami zapewnią nam piękny wystrój wnętrza mieszkania w relatywnie niskim czasie.
Jeśli jednak nie dysonujemy odpowiednimi środkami, możemy spróbować wykończyć mieszkanie samemu. Trzeba się w takim wypadku uzbroić w cierpliwość i znaleźć dużo wolnego czasu na zapoznanie się z cenami i ofertami poszczególnych firm i materiałów. Wybór płytek, paneli czy nawet farby wymaga zaznajomienia się z tą branżą rynku budowlanego. Kupując materiały musimy mieć świadomość tego, że jest to, co najmniej kilkunastoletnia inwestycja.

Tynki.

Wykończenie domu, czy jego remont, zwłaszcza z zewnątrz, wiąże się z przemyśleniem, jakich materiałów użyć, aby ściany były nie tylko estetyczne wykończone, ale również, aby wpływały na ergonomię całego domu.
Tynk, czyli siarczan wapnia w konsystencji białego proszku używany jest powszechnie do wykańczania mieszkań i domów, zarówno wewnątrz i jak i na zewnątrz. W zależności od tego czy zamierzamy nakładać tynk ręcznie, czy użyć do tego celu specjalnej maszyny o takim właśnie przeznaczeniu, dostępnych jest kilka rodzajów tynków.
Szczególnie dużą popularnością cieszą się ostatnio tynki mineralne. Nie bez powodu. W połączeniu z odpowiednią farbą egalizacyjną dają gwarancję, że po ich zastosowaniu nasza elewacja nie zarośnie algami czy glonami. Jeśli nasz mineralny tynk wymagał będzie odnowienia, można mu po paru latach zaaplikować mycie przy użyciu miękkiej szczoteczki. Tynki silikatowe, choć pod tym względem nie dorównują mineralnym, również sprawdzają się całkiem dobrze.
Dla osób, które nie mają cierpliwości do zabaw z zaprawą rekomendowane są tynki maszynowe. Ich skład został odpowiednio opracowany tak, aby świetnie nadawały się do nakładania za pomocą pistoletu.
Obecnie dostępnych jest wiele tynków w kolorach znacząco odbiegających od bieli. Tynki żółtawe, lekko brązowe czy wreszcie zielone to już niemal norma. Wybór jest naprawdę szeroki. Warto przed zakupem zorientować się w dostępnej ofercie. Najważniejsze jest, aby rodzaj użytego tynku odpowiadał naszym oczekiwaniom, a nie bez znaczenia są tu wymagania stawiane pod kątem estetycznym. Jeśli dysponujesz odpowiednio zasobnym portfelem z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Nawet, jeżeli Twoja sytuacja finansowa nie należy do najlepszych, i tak będzie, z czego wybierać.

Kompostownik.

Kompostowanie to naturalny i  przyjazny dla środowiska sposób utylizacji zielonych odpadków z gospodarstwa domowego. W artykule podano sposoby wykorzystania różnych materiałów do produkcji kompostu i przyspieszania rozkładu pryzmy kompostowej.
Naturalnym, przyjaznym dla środowiska sposobem utylizacji „zielonych” odpadków z gospodarstwa domowego jest kompostowanie. Kompost poprawia ogólny stan gleby i ułatwia jej przekopywanie.
W procesie kompostowania następuje przetwarzanie resztek roślinnych w ciemnobrunatną materię organiczną. Materiał roślinny fermentuje, a wówczas wewnątrz pryzmy temperatura podnosi się do 50-60⁰C. Gdy temperatura opadnie mikroorganizmy glebowe kontynuują rozkład. Doprowadzają do powstania humusu.
 Czego możemy używać do wytwarzania kompostu?
- odpadów roślinnych nie porażonych przez choroby, bez nasion,
- odpadków kuchennych (np. obierki z warzyw i owoców, fusy z herbaty, kawy, niebarwiony papier),
- ścinków żywopłotu (ucięte gałązki przepuścić przez rozdrabniacz),
- włosów ludzkich (Są świetnym źródłem azotu, wielu fryzjerów pozbywa się bardzo chętnie ściętych włosów. 3-4 kilogramy włosów zawiera około pół kilograma azotu, czyli tyle co 100 kg obornika.),
- skórek bananów,
- popiołu po drewnie z kominka,
- trocin,
- liści, itp.
 Czego nie należy używać ?
- chwastów z korzeniami i owocostanami,
- barwionych papierów i trocin,
- łupin owoców cytrusowych,
- resztek mięsa (zwabią robaki),
- resztek chleba, makaronu… (rozwiną grzyby pleśniowe).
Co przyspiesza rozkład pryzmy kompostowej?
- mieszanie materiału kompostowego,
- zraszanie wodą, jeśli pryzma jest za sucha (poznamy to po białym nalocie pleśni na powierzchni),
- dodawanie materiału włóknistego, np. trocin i papieru, jeśli pryzma jest za mokra (pachnie amoniakiem),
- dodawanie ziemi między warstwy materii organicznej,
- dodawanie garści wapna ogrodniczego lub kredy,
- polewanie gnojówką z pokrzyw,
- polewanie kawą, herbatą lub colą (nie dietetyczną)
- wykorzystanie gotowych, przyspieszających rozkład mieszanek lub płynów oferowanych przez sklepy ogrodnicze.

Tani dom w utrzymaniu.

Planując budowę domu, coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na koszty samej inwestycji ale również na późniejsze koszty utrzymania i eksploatacji naszego lokum. Jedną z najważniejszych składowych kosztu utrzymania budynku mieszkalnego są wydatki na energię konieczną do ogrzania pomieszczeń oraz wody.
Tradycyjne źródła ogrzewania, takie jak piece na paliwo stałe, piece gazowe czy grzejniki elektryczne, mimo że ciągle udoskonalane, pochłaniają sporą ilość kosztownego paliwa by wyprodukować potrzebne nam ciepło. Ponadto, praca tych źródeł ciepła polega zawsze na spaleniu paliwa. Bez względu na to czy spalanie owo odbywa się w domowej kotłowni, czy w oddalonej o kilka kilometrów elektrowni, do atmosfery uwalniany jest dwutlenek węgla i inne szkodliwe dla środowiska substancje. Żyjąc w czasach ocieplenia klimatu, zanieczyszczonego powietrza i ryzyka wyczerpania energetycznych surowców, przykładamy coraz większą wagę do ochrony środowiska.

W zgodzie z ekonomią i ekologią coraz częściej sięgamy po alternatywne źródła energii. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych dla indywidualnych użytkowników są pompy ciepła. Pompa ciepła to urządzenie działające na tej samej zasadzie co lodówka. Pobiera ona ciepło z obszaru o niższej temperaturze i oddaje do obszaru o temperaturze wyższej. W lodówce celem jest obniżenie temperatury wewnątrz lodówki (ciepło pobierane jest z komory chłodniczej i oddawane na zewnątrz), natomiast dla pompy ciepła, ciepło pobierane jest z zewnątrz i przekazywane do systemu ogrzewania budynku. Jednak, zgodnie z zasadami termodynamiki, taki proces nie odbywa się za darmo. Wymuszenie takiego, nienaturalnego przebiegu ciepła wymaga dostarczenia do układu energii. Współczesne, produkowane seryjnie pompy ciepła pozwalają na ograniczenie zużycia energii przeznaczonej na ogrzewanie budynku i ciepłej wody nawet o 70%.

Stosowane w praktyce pompy ciepła wykorzystują następujące źródła ciepła:
•    Głębsze warstwy gruntu lub podłoże skalne – najpopularniejsze rozwiązanie polegające na wprowadzeniu pionowo rur na głębokość 50-200m. Wystarczy niewielka działka.
•    Płytkie warstwy gruntu (do 2 m) – w gruncie układana jest wężownica. Niski koszt montażu, nie wymaga też specjalistycznego sprzętu ani pozwoleń.
•    Wody powierzchniowe – wężownica ułożona na dnie zbiornika wodnego – bardzo efektywne rozwiązanie.
•    Wody gruntowe – energia z pompowanych wód gruntowych (odwierty lub studnie).
•    Powietrze – niskie koszty, brak ingerencji w grunt, łatwość montażu, mało efektywna przy ujemnych temperaturach.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu kryteriów, takich jak strefa klimatyczna, poziom wód gruntowych, budowa geologiczna, wielkość i zagospodarowanie działki, jednak rozwiązaniem najczęściej stosowanym w Polsce są pompy gruntowe z pionowym kolektorem.

Pompy ciepła mają jeszcze jedną istotną zaletę. Dobrze dobrana pompa ciepła jest bezobsługowa. Nie trzeba jej ładować, kupować węgla, odpalać, rąbać drewna, czyścić, pompa nie wymaga też komina.

Pompy ciepła niestety nie są tanie. Planując wyposażyć swój dom energooszczędny w takie rozwiązanie trzeba się liczyć z kosztami od 20 do 50 tys. złotych. Pocieszające jest to, że aktualnie można się starać o dopłaty do instalacji proekologicznych źródeł ciepłą i energii, w tym pomp ciepła. O szczegóły należy pytać w wojewódzkich oddziałach Funduszy Ochrony Środowiska, urzędach gmin, bankach i EkoFunduszu.

Na koniec warto zaznaczyć, że pompy ciepła to żadna nowinka. To rozwiązanie stosowane w praktyce w wielu krajach, spośród których liderem jest kraj o ekstremalnym klimacie jakim jest Szwecja.

Wykończenie łazienki.

Jak możemy wykończyć swoja łazienkę – jakie są płytki i skąd pochodzą. Na naszym rynku można kupić praktycznie każdy wzór i każdą wielkość płytki. Jedynym ograniczeniem może być tylko własny budżet.
W dzisiejszych czasach łazienkę można wykończyć w różnych stylach, z wykorzystaniem różnych płytek. Nie ma problemu ze znalezieniem w sklepach płytek włoskich, hiszpańskich, niemieckich, czy też standardowo polskich. Oczywiście najwięcej jest płytek włoskich, wśród których można znaleźć najwięcej wzorów. Włosi wprowadzili na nasz rynek płytki ceramiczne oraz szklane. Róznią się one wytrzymałością oraz wykończeniem. Płytki szklane są podklejane srebrem i złotem – nawet białym. Inne płytki szklane robione są od razu ze szkła w odpowiednim kolorze i są wykorzystywane przeważnie na basenach. Koszt płytek szklanych produkowanych w odpowiednim kolorze waha się w przedziale od 250 zł do 2000 zł za metr kwadratowy. W przypadku płytek z podklejanym złotem cena jest dużo wyższa – od 6000 zł do 20 000 zł za metr kwadratowy. Z tego względu wykorzystuje się je raczej do przyozdobienia ścian łazienek niż do wykończenia całych ścian.
Płytki ceramiczne hiszpańskie, charakteryzują się przede wszystkim stylem hiszpańskim. Ale jest jeszcze jedna zaleta kupna odpowiedniego rodzaju płytek pochodzących z Hiszpanii - specjalna warstwa. Powoduje ona, że płytki są ciepłe i nie potrzebują żadnego ogrzewania poprzez maty grzejne. Są one trochę droższe, ale są zdecydowanie bardziej opłacalne niż maty – oczywiście w przypadku pomieszczeń domowych.
Płytki niemieckie charakteryzują się dużą wytrzymałością i słabym wzornictwem. W tym przypadku dostępne są raczej stonowane kolory i proste wzory. Niemcy kładą raczej nacisk na wytrzymałość oraz jakość produktów.
Jeśli chodzi o polskie płytki, mamy do wyboru bardzo dużo wzorów. Jest kilka większych firm, które od wielu lat produkują płytki i ciągle się rozwijają. Wymusza to na nich zachód i południe Europy, które zalewają Polskę swoimi produktami, bardzo wysokiej jakości.
W efekcie mamy bardzo duży wybór, dzięki czemu możemy wykończyć łazienkę tak, jak nam się podoba z uwzględnieniem swojego budżetu. Ceny płytek są różne i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Wybór kolorów.

Kolory w mieszkaniu to niezwykle istotna sprawa, mają ogromne znaczenie na nasze samopoczucie oraz na aurę w całym domu. Źle dobrane mogą sprawić, że będziemy się źle czuć we własnych czterech ścianach. Jak nie popełnić tego błędu, jakich zasad się trzymać oraz dokładne znaczenie kolorów poznasz za chwilę.
Pierwszą zasadą doboru kolorów jest, nie podejmować decyzji pod impulsem chwili czy mody. To że dziś jesteś wręcz zafascynowany kolorem, nie oznacza, że za tydzień nie będziesz żałować tej decyzji. Oferta kolorów jest ogromna, mamy do dyspozycji szeroka gamę nie tylko kolorów, ale i cieniowania, trzeba pamiętać że zarówno brąz, zieleń jak i czerwień może być ciepły i zimnym kolorem, wszystko zależy od ilości pigmentu żółtego lub niebieskiego. Jeżeli kolor ma wyraźnie więcej żółtego to mówimy że należy do gamy kolorów ciepłych, natomiast im więcej niebieskiego mamy do czynienia z kolorem zimnym.
Umiejętność rozróżniania jest niezbędna aby wykończenie wnętrz, przebiegło sprawnie z pozytywnym zakończeniem. Kolory ciepłe czy zimne mają znaczenie nie tylko na nasze samopoczucie ale i optyczne powiększenie lub zmniejszenie naszego M.
1254534_chimney_chimenea_1Barwy ciepłe, takie jak żółty, pomarańcz, czerwień, optycznie zmniejszą pomieszczenie, nadadzą mu ciepła, miłości i radości. Chłodne kolory takie jak: fiolet, błękit czy zieleń optycznie powiększą każde pomieszczenie ale i nadadzą mu chłodu. Efekt powiększenia wzmocnisz gdy zastosujesz jasne odcienie tych kolorów, im jaśniej tym przestrzeń wydaje się większa, dla urozmaicenia można dodać intensywne dodatki w odcieniu wykorzystanym na ścianach.
Gdy natomiast chcemy zmniejszyć pokój, zastosujmy ciemne odcienie na wszystkich ścianach pokoju, takim sposobem możemy również wydłużyć lub skrócić pokój stosując go jedynie na dwóch ścianach.
Dobór barw ściśle jest związany z funkcją jaką ma pełnić dane pomieszczenie, oczywiście inny kolor ścian będzie w gabinecie a inny w sypialni, kolory z łazienki nie będą pasować do jadalni, dlatego też warto poznać kilka zasad jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze koloru do salonu, kuchni czy sypialni.
Zacznijmy od sypialni, jest to miejsce intymne, w którym ważny jest relaks, odpoczynek i uczucie bezpieczeństwa. Kolory jakich powinniśmy się wystrzegać to wszelkie odcienie zimne, niepasujące do ciepłej i przytulnej sypialni. Dlatego też sypialnia to idealne miejsce dla beżu, écru, pomarańczy oraz wszystkich barw jasnych i stonowanych.
Kuchnia najczęściej biała, lecz bez dobranych wyrazistych mebli będzie zbyt nudna, dlatego polecam stosowanie jasnych lecz żywych barwy, kuchnia jest takim miejsce gdzie mogą być stosowane i zimne i ciepłe barwy, wszystko zależy od naszego gustu. Jednakże w jadalni unikaj koloru niebieskiego, który niekorzystnie wpływa na nasz apetyt.
Łazienka w kolorach niebieskich, błękicie, zieleni, granacie połączonym z kolorem piaskowym przypomni o lecie, morzu i wakacjach. Dozwolone są wszystkie barwy kojarzące się ze świeżością.
Kolory żywe, takie jak czerwień, pomarańcz czy zieleń zostaw za ścianami gabinetu czy pokoju do nauki, nic co rozprasza. Skupienie i koncentracja to podstawa w takich miejscach jak gabinet biel, écru, pastele to dozwolone kolory.
Na koniec został nam salon, miejsce spotkań domowników, to tu przyjmujemy gości, spędzamy miło czas dlatego tez kolory powinny jak najbardziej podtrzymywać aurę radości, optymizmu i bezpieczeństwa. Wskazane są wszystkie kolory ciepłe, mogą być rozbielone lecz również intensywne wszystko zależy od planowanej aranżacji całego pomieszczenia.
Myślę, że te kilka zasad pozwolą nam wykończyć nasz dom w zgodzie z naszymi upodobaniami i funkcją jaką dane pomieszczenie ma pełnić a ewentualne remonty budowlane odciągną się na dalekie lata.

sobota, 29 stycznia 2011

Jak zabezpieczyć mieszkanie.

Przed wyjazdem na wakacje, ferie, czy też wyjazdem biznesowym warto dobrze zabezpieczyć swoje mieszkanie. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Po pierwsze okna. By dostęp do mieszkania przez okno był utrudniony, możemy:
- zamontować kraty lub rolety antywłamaniowe
-zamontować klamki do okna z zamkiem
-w przypadku mieszkań na parterze warto pomyśleć o zamontowaniu dobrych klamek lub chociaż zwykłych zasuwek
Po drugie drzwi i zamki - to od ich jakości i profesjonalnego montażu zależy na ile będą odporne na próbującego je pokonać złodzieja. Warto:
- zaopatrzyć się w atestowane drzwi antywłamaniowe, odporne na przewiercenie, oblewanie kwasem, forsowanie siłą
- zainwestowanie pieniędzy w zamki, które po zamknięciu z zewnątrz nie da się otworzyć od środka
- zamki wpuszczane (wmontowane w drzwi) są bezpieczniejsze
Po trzecie domofony. By spełnił on swoje zadanie pamiętaj:
- nie otwieraj drzwi obcym osobom
- ucz tego samego dzieci, które są łatwowierne i łatwo dają się przekonać obcym osobom
Po czwarte sąsiedzi, czujni, godni, zaufania to prawdziwy skarb. Warto utrzymywać dobre stosunki z nimi lub mieć kogoś z rodziny kto dopilnuje mieszkania podczas naszej nieobecności. By taka opieka była najskuteczniejsza taka osoba powinna:
- zbierać ulotki sprzed drzwi naszego mieszkania
- zapalać wieczorem światło
- włączać co jakiś czas telewizor lub radio
- otwierać okno i zasłaniać zasłony
Po piąte system alarmowy z monitoringiem.
Zastanawiając się nad założeniem systemu alarmowego warto wziąć pod uwagę ewentualne straty jakie możemy ponieść na skutek kradzieży. Właściwie zawsze ich wielkość wielokrotnie przewyższa koszt instalacji systemu oraz koszt usługi monitorowania. Informacja o posiadaniu alarmu (tabliczka lub sygnalizator) odstraszają potencjalnych złodziei. W przypadku sygnału włamania natychmiast wysyłana jest Grupa Interwencyjna. Mało jest prawdopodobne, że w tym czasie złodziej jest w stanie ukraść cos cennego. Planując system powinniśmy dążyć do takiej konfiguracji, aby alarm zadziałał jeszcze przed wtargnięciem złodzieja do naszego mieszkania. Efekt ten możemy osiągnąć montując czujki wibracyjne, które wywołują alarm przy próbie siłowego wtargnięcia do obiektu, czujki udarowe lub czujki stłuczenia szkła.
Po szóste numery fabryczne wartościowych przedmiotów. Lista cennych przedmiotów znajdujących się w naszym mieszkaniu, na pewno pomoże w ich odzyskaniu - jeżeli staną się łupem złodzieja. Warto:
- oznakować te przedmioty w trwały, indywidualny sposób
- sporządzić listę, a jeśli to możliwe fotografie cennych przedmiotów
Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi nie zapominaj o jego ubezpieczeniu. W przypadku włamania lub kradzieży uzyskane odszkodowanie choć w części zrekompensuje poniesione straty.

Budowa domu.

Podejmując decyzję o budowie własnego domu jednorodzinnego, musimy pamiętać o podstawowej zasadzie, panującej w polskim prawie, że właściciel gruntu jest zawsze właścicielem wszystkiego, co się na jego gruncie znajduje, a więc także wzniesionych na nim budynków i budowli.
Budowa nawet najmniejszego domu, jest trudnym i czasochłonnym procesem, który może się w pełni powieść jedynie w przypadku posiadania przez wszystkich jego uczestników dużej dozy wiedzy, umiejętności i rzetelności w wykonywaniu powierzonych im czynności. Wybierając działkę, na której chcemy wybudować dom, kierujemy się przede wszystkim jej położeniem, okolicą, powierzchnią, ceną, a także jej otoczeniem, dostępem do infrastruktury (dróg, sieci elektrycznej, wodociągu, kanalizacji, gazu), zagospodarowaniem samej działki i najbliższego otoczenia oraz wieloma innymi, indywidualnymi czynnikami, zależnymi od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Taka ilość różnorakich czynników, mogących wpłynąć na nasz wybór, powinna skłaniać nas do rozważnego podejmowania decyzji, zwłaszcza, że konsekwencje niewłaściwego wyboru będziemy odczuwać zapewne przez wiele następnych lat.
Zgodnie z Prawem Budowlanym, uczestnikami procesu budowlanego, są:
1)   inwestor,
2)   inspektor nadzoru inwestorskiego,
3)   projektant,
4)   kierownik budowy lub kierownik robót.
Każdy z nich ma do spełnienia określone obowiązki, opisane w rozdziale 3, od art. 18 do art. 27 Prawa Budowlanego.
Jako inwestor, powinniśmy przede wszystkim dopilnować: dobór odpowiednich materiałów budowlanych, opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów, objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy, opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wykonania i odbioru robót budowlanych, a w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, objęcia nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych, przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
Inwestor ma też prawo w każdym przypadku, niezależnie od istnienia takiego obowiązku w pozwoleniu na budowę, zatrudnić inspektora lub inspektorów nadzoru, oraz zobowiązać projektanta do pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją jego projektu.

Patelnia ceramiczna czy teflonowa.

Niezależnie czy jesteś mistrzem gastronomii czy początkującą kucharką, wobec patelni masz jednoznaczne oczekiwania … Nie liczy się jej kolor, kształt, a nawet producent – ważne, aby nic do niej nie przywierało.
Ta właściwość pewnie skłania cię po raz kolejny do sięgnięcia po patelnie teflonowe.  Jednak zanim zdecydujesz się na ten zakup, rozważ argumenty przemawiające przeciw i poznaj alternatywę dla tego kontrowersyjnego wyboru.
Musisz wiedzieć, że w przypadku przegrzania teflon wydziela się toskyczny tetrafluoroetylen. Naczynia teflonowe są wytwarzane przy użyciu rakotwórczego związku chemicznego zwanego kwasem perfluorooktanowym, zwanym też PFOA lub C-8, który wdychasz za każdym razem, gdy smażysz jajecznicę, kotleta lub naleśnika… Gazy, które ulatniają się po rozgrzani teflonu powodują również schorzenia przypominające grypę, są szkodliwe dla kobiet w ciąży i są śmiertelnie trujące dla ptaków. Co najgorsze, potrzeba aż 5 lat, żeby pozbyć się z organizmu PFOA. Obalono również pogląd, że patelnia teflonowa szkodzi tylko, gdy teflonowa powłoka zostanie uszkodzona – szkodliwość teflonu zależy od temperatury do której zostanie rozgrzany.
W obliczu tych naukowych doniesień, odkrywczą alternatywą dla naczyń teflonowych stają się np. patelnie ceramiczne. Są zgodne z proekologicznymi trendami, a dodatkowo pozwalają zachować wyśmienite walory smakowe przygotowywanych dań. Przykładowo, patelnie ceramiczne pokryte są specjalną, nanotechnologiczną powłoką, która tworzy zwarte pokrycie na powierzchni patelni. Powierzchnia patelni jest zawsze gładka, bez porów i szczelin. Ceramiczne pokrycie jest bardzie odporne na uszkodzenia mechaniczne niż teflonowe. Również detergenty, używane powszechnie  do mycia naczyń i w zmywarkach nie powodują uszkodzeń ceramicznej powłoki.
Patelnie ceramiczne są wytwarzane z naturalnych minerałów i gliny.  Wypalane są w temp. 1250 stopni Celcjusza, co umożliwia wytworzenie niesamowicie odpornej struktury molekularnej stanowiącej odporną barierę chroniącą przed zanieczyszczeniem naczyń przez drobnoustroje i bakterie. Tak wyjątkowy proces produkcji powoduje, że patelnie ceramiczne są wyjątkowo odporne na zmiany temperatur, i mogą bezpiecznie nagrzewać się do 450 stopni Celcjusza i znoszą zamrażanie do -20 stopni Celcjusza.
Patelnia ceramiczna dostarcza ciepło równomiernie na całą swoją powierzchnię, dzięki czemu potrawa zachowuje dobry smak i utrzymuje temperaturę,  aby serwowane potrawy były jak długo ciepłe. Co równie ważne dla smakoszy – potrawy na patelniach ceramicznych smażą się równomiernie.

Oszczędzajmy zimą i nie tylko.

Termin ten kojarzy się raczej pejoratywnie, gdyż zaraz w naszym umyśle pojawiają się skojarzenia typu „odmawianie sobie przyjemności” , „rezygnacja z tego i tamtego” . Jednakże, istnieją pewne proste techniki ,których w ogóle nie odczujemy

Zacznijmy od wody. Z najnowszych informacji wynika ,że niestety ma nieco podrożeć.
Tym co maja kabinę prysznicową będzie to bez różnicy, ale przykładowo jeżeli posiadacie tylko wannę to zaoszczędzicie na wodzie i nawet czasie, jeżeli nie będziecie jej napuszczać do wanny. Traktujemy ją po prostu jak kabinę prysznicową. Mydlimy całe ciało a woda z prysznica sobie leci bądź nie. W obydwu przypadkach zaoszczędzimy na niej ,gdyż nie uleci jej tyle co w przypadku napełnienia nią wanny. Nie musimy też czekać ,aż to nastąpi tylko od razu myjemy się.Nie powinniśmy też lekceważyć kapiącego kranu. Trudno może sobie to wyobrazić ,ale przez jedną tylko noc czy dzień potrafi nakapać jedna szklanka wody (średnio w zależności od nieszczelności).Dobrą oszczędnością wody w ogrodzie jest zbieranie deszczówki we wiadrach,którą potem można wykorzystać do podlania kwiatów czy innych czynności.W trakcie mycia zębów napełnij sobie szklankę do płukania jamy ustnej przegotowaną wodą zamiast lać cały czas ją na bieżąco z kranu. I jeszcze kwestia wody pitnej. Wody mineralne mają różne ceny. Czasem jest tak ,że płacimy  dwa razy drożej  za samą markę, a okazuje się ,że ta tańsza ma tyle samo drogocennych kationów czy anionów a czasem nawet więcej i innych minerałów. Kwestia smaku zaś to już kwestia gustu.
 Przechodzimy do prądu. Warto przyzwyczaić się do wyłączania listw zasilających różne urządzenia na noc. Jedna listwa utrzymuje napięcie w takich urządzeniach jak: router, telewizor, komputer (laptop) , wieża (która zazwyczaj wyświetla godzinę)i inne. Wszystkie te urządzenia razem wzięte zbierają już znaczącą ilość prądu w skali średnioterminowej.
 Laptop w porównaniu do komputera stacjonarnego zbiera mniej prądu. Dlatego jeżeli posiadasz jeden komputer stacjonarny i służy głównie do internetu to warto zamienić go na mobilnego laptopa. Często do stacjonarki podłącza się osobne głośniki, które biorą swoje zasilanie, oraz monitor. Laptop ma już to wszystko wbudowane. Zdaję sobie sprawę z tego ,że laptopowe głośniczki to nie jest sprzęt audiofilski ,ale dla większości ludzi w zupełności wystarczy.
Światło. Każdy wie ,że mamy teraz energooszczędne żarówki. Nie każdy natomiast wie, że w samym momencie zapalenia ich następuje dość znaczny skok poboru energii, gdyż następuje nagrzewanie. Czyli nieopłacalne jest co chwilą je gasić i zapalać. Dla przykładu w kuchni gdzie często ktoś wchodzi lepiej ,aby żarówka paliła się cały czas w godzinach popołudniowych.Można z tego wyciągnąć wniosek ,że do pomieszczeń , gdzie rzadko wchodzimy, lepiej zainstalować żarówkę starego typu.

Gaz. Tutaj mogę zalecić tylko jedną banalną zasadę. Aby szybciej coś się nam ugotowało to po prostu przykrywajmy garnek pokrywką :)
 Inne metody jak parzenie kilku herbat z jednej torebki czy dbanie o ubrania ,aby rzadziej je kupować można łatwo znaleźć w internecie. Dziękuję za lekturę.
szymanskitomasz.wordpress.com

Inteligentne domy.

Myślisz że inteligentny dom jest tylko dla bogaczy? Myślisz że to tylko bajer, a nie użyteczne rozwiązanie? Chcesz wykonać swój inteligentny dom. Jeżeli choć raz odpowiedziałeś tak to ten artykuł jest dla Ciebie.
W ostatnich latach rynek systemów Inteligentnego Domu został dosłownie zalany nowymi technologiami. W sprzedaży dostępne są znane rozwiązania istniejące od wielu lat, jak i nowe wprowadzające trochę świeżości w tej dziedzinie. Najbardziej znanym systemem, istniejącym od wielu lat jest standard KNX (do niedawna znany jeszcze jako EIB). Innym starszym systemem jest X10 niestety jego historia dobiega końca. Jest też dostępnych dużo nowych ciekawych zachodnich systemów np. Xcomfort, InOne, my-home, crestron oraz polskich np. Verso VBT, Nexo, Domito i wiele innych.
Gdybyśmy tak chcieli zliczyć wszystkie systemy typu Inteligentny Dom, to pewnie naliczylibyśmy ich minimum sto. Teraz tylko pytanie jak wybrać ten właściwy? Czym się kierować przy wyborze tego systemu?
Najważniejszym kryterium chyba jest popularność samego systemu. Im system popularniejszy tym zazwyczaj jest bardziej rozbudowany i ma lepsze wsparcie techniczne i więcej wykonawców. Najpopularniejszy system tak jak wcześniej wspominałem jest KNX (EIB), Xcomfort i LCN.
Następnie należy wziąć pod uwagę typ obiektu, a raczej jego stan. Jeżeli jest to obiekt nowo budowany to system możemy wybrać dowolny. Ale jeżeli dom jest zamieszkany i nie chcemy przeprowadzać remontu to najlepszym rozwiązaniem będzie system radiowy (komunikacja odbywa się drogą radiową). Przykładem takiego systemu jest KNX RadioBus oraz Xcomfort.
Często na różnych forach padają pytania odnośnie przygotowania okablowania pod dom inteligentny.
Od razu odpowiem, że nie ma idealnej recepty. Oczywiście można całe okablowanie domu poprowadzić w tzw. gwiazdę.  Na pewno nie będzie to najtańsze rozwiązanie, ale najbardziej uniwersalne. Dla niewtajemniczonych napiszę, że ułożenie przewodów w gwiazdę oznacza sprowadzenie każdego obwodu oświetleniowego, gniazdowego (nie każdego gniazda), do rozdzielnic. Tak samo należy postąpić z włącznikami i czujkami, z tą różnicą, że do włączników i czujników układa się przewody sygnałowe, np. UTP, FTP lub YTDY.
Jeżeli od razu wybierzemy jakiś konkretny system, to z pewnością ilość przewodów zmniejszy się nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent..
Oprócz przewodów często trzeba będzie zastosować specjalne puszki pod włączniki i moduły wykonawcze. Np. do systemu Xcomfort, LCN i Nexo pod część włączników/modułów wykonawczych można zastosować specjalne puszki kieszeniowe. W przypadku systemu EIB/KNX, praktycznie pod wszystkie włączniki należy stosować tradycyjne puszki pogłębiane.
Dodatkowo do każdego urządzenia, które ma być zintegrowane z systemem inteligentny dom należy doprowadzić dodatkowy przewód sygnałowy. Takimi urządzeniami może być kocioł grzewczy, klimatyzacja, rekuperator, brama garażowa, brama wjazdowa, alarm, videodomofon, sterowanie kominkiem, sterowanie systemem podlewania ogrodu, stacja pogodowa, systemów audio-video i wiele innych. Jeżeli już wiemy jakie dokładnie urządzenie będziemy integrowali z systemem inteligentny dom to od razu należy dowiedzieć się w jaki sposób można je zintegrować. W przypadku niektórych urządzeń integracja nie odbywa się za pomocą przewodów sygnałowych, a napięciowych typu YDY. Przykładem takiego urządzenia może być włoski rekuperator (niestety nie pamiętam producenta). Wymuszenie najniższego biegu odbywa się przez podanie napięcia 230V na specjalne wejście. Podobnie może być z starszymi piecami, które często mają specjalne wejście przeznaczone pod termostat z wyjściem potencjałowym, a nie tak jak większość bezpotencjałowym.

Jak dobrze wybrać działkę budowlaną.

Planując budowę wymarzonego domu warto dobrze przemyśleć jego lokalizację. Artykuł zawiera kilka porad na co zwrócić uwagę dokonując wyboru atrakcyjnej i dopasowanej do naszych potrzeb działki budowlanej.
  Wybór działki musi być dobrze przemyślany. Powinieneś wziąć pod uwagę własne upodobania oraz cechy samej działki, aby potem Twojej przyjemności mieszkania we własnym domu nie psuło sąsiedztwo czy woda zalewająca ogród.
Obecnie działek budowlanych jest bardzo dużo i w różnych cenach. O ile nie pracujesz przez Internet i bliskość pracy jest dla Ciebie kluczowa, najbardziej interesować Cię będzie działka na obrzeżach miasta lub podmiejskich wsiach. Naprawdę warto poświęcić kilka weekendów, aby osobiście objeździć upatrzone miejsca, pooglądać i popytać. Można skorzystać z usług pośrednika, ale ponieważ mają sporo działek w ofercie - nie są w stanie znać wszystkich istotnych dla Ciebie szczegółów. Jeżeli któraś nieruchomość wpadnie Ci w oko, nie podejmuj pochopnie decyzji. Zawsze warto „przespać się” z ostateczną decyzją.
Obowiązkowo też pokręć się w pobliżu i poobserwuj najbliższych sąsiadów. Nie chcesz chyba skończyć w „Sprawie dla reportera” jako strona sąsiedzkiego sporu o jakąś błahostkę? A co, jeśli sąsiad ma dobre serce i organizuje właśnie prywatne przytulisko dla bezpańskich psów i kotów? Spokoju nie zaznasz też przy wszelkich punktach ludzkiej koncentracji, np. sklepie wiejskim, przystanku, skupie zwierząt czy warsztacie samochodowym pana Zdzisia. Najlepiej, gdy sąsiadami będą ludzie najbardziej Tobie podobni, wtedy łatwiej będzie uniknąć konfliktu. Pamiętaj też, że gdy wybierzesz działkę na głębokiej wsi, miejscowi nie będą Ciebie witać  z otwartymi ramionami. Upłynie co najmniej kilka miesięcy, zanim się przyzwyczają i zaakceptują jako swojego.
Jeżeli masz małe dzieci, sprawdź jak daleko znajduje się przedszkole, szkoła oraz przychodnia lekarska. Istotna jest również odległość przystanku autobusowego czy dworca oraz do sklepu spożywczego. Przypadki chodzą po ludziach: wyobraź sobie, że jest głęboka zima, samochód utknął w zaspie, autobus nie dojechał, lodówka pusta, a Twoja pociecha właśnie złapała jakiegoś wirusa…
Istotną sprawą jest również dojazd do samej działki. Jeżeli jest gruntowa, popatrz jak wygląda po deszczu. Najgorsza jest wtedy droga gliniasta, samochód osobowy może nie przejechać. Gdy pojeżdżą po takiej ciężarówki z naszymi materiałami budowlanymi – zainwestuj w dobre kalosze. Gdy wyschnie, zrobią się twarde jak skała, głębokie koleiny. Polecam odwiedzenie miejscowego sołtysa, on bardzo dobrze zna całoroczne wady i zalety swojego terenu.
Najlepsza pod budowę domu jest działka płaska lub z lekkim spadkiem w kierunku południowym, o kształcie prostokąta lub kwadratu. Takie są najłatwiejsze do zagospodarowania. Na działkę o kształcie bardzo wydłużonego prostokąta wpasowuje się tylko dom szeregowy, a na działkę trójkątną lub inną nieregularną – dom mały lub według projektu indywidualnego. Działka prostokątna, o krótszym boku przylegającym do drogi pozwala na urządzenie ogrodu na tyłach domu i zachowanie większej prywatności. Najlepiej, aby teren nie był całkowicie zadrzewiony (chyba, że lubisz cień i ubezpieczysz dom od uszkodzenia gałęzią lub całym przewróconym drzewem). Korzystny układ jest taki: drzewa od strony północnej chronią przed zimnymi wiatrami, a krzewy od południowej umożliwiają oświetlenie naturalne. Jeżeli w miejscu planowanej budowy domu rośnie drzewo lub krzew starszy niż 5 lat, zrób zdjęcie i upewnij się w miejscowym urzędzie gminy, że uzyskasz pozwolenie na wycinkę.
Położenie nad zbiornikiem wodnym ma swoje wady i zalety. Wszyscy lubimy bliskie obcowanie z przyrodą, ale już z chmarami komarów – nie bardzo. Lepiej od razu wliczyć w koszty moskitiery okienne.
Nawet jeśli działka będzie tylko inwestycją, popatrz na nią oczami następnych właścicieli – łatwiej ją potem sprzedasz.
Aleksandra Łangowska -  inwestowanie.nieruchomości.pl

Rodzaje paliw grzewczych.

Z uwagi na koszty i chęć uniezależnienia ogrzewania od sieci energetycznej na ogół stosujemy piece bądź kotły grzewcze. Z uwagi na zróżnicowanie zasady działania i liczne rodzaje paliw do ogrzewania wybór jest stosunkowo trudny – musimy dobrze dopasować go do naszych potrzeb.
Podstawowym do dziś paliwem, wykorzystywanym zarówno przez wielkie elektrociepłownie, centralne piece zakładów przemysłowych oraz indywidualne piece konsumentów jest węgiel – i jego liczne odmiany (kamienny, brunatny, koks, miał węglowy). Wysoka kaloryczność (wartość energetyczna), powszechna dostępność (mimo długoletnich starań krewnych i znajomych królika nie udało się jeszcze zrujnować wszystkich kopalń), niezależość od sieci energetycznej to zalety, które przyczyniają się do wciąż wysokiej popularności takiego rozwiązania (równie istotny jest dosyć wysoki średni wiek instalacji grzewczych w Polsce).
Niestety, węgiel jest dosyć "brudny" – zwłaszcza, jeżeli stosujemy miał węglowy – produkty jego spalania również nie należą do najbardziej ekologicznych, a podstawową chyba wadą jest problematyczność obsługi – w zależności od pieca paliwo musimy uzupełniać nawet co kilka godzin. Ciekawą i ekologiczną formą węgla jest ekogroszek – przeznaczony dla specjalnych pieców, które umożliwiają rzadszą obsługę (co około 3 dni), są również wydajne i tanie w konsewacji (ekogroszek jest bardzo czysty i nie zawiera szkodliwych dla metalu związków chemicznych).
Równie powszechnie stosuje się gaz – zwany też "błękitnym paliwem". Wciąż jeszcze stosunkowo niedrogi, szeroko dostępny (zarówno przez sieć gazociągów, jak i indywidualne zbiorniki gazu) oraz czysty i bezproblemowy w obsłudze – gaz stanowi dobry wybór dla wszystkich tych, którzy nie chcą zbyt wiele czasu poświęcać obsłudze instalacji. Mimo, iż należy do grupy zasobów nieodnawialnych, jego duże zasoby pozwalają na bezproblemową eksploatację.
Nieodnawialne paliwa płynne to rozwiązanie stosunkowo rzadkie w instalacjach domowych – przede wszystkim z uwagi na wysoką cenę. Niemniej jednak wysoka wydajność oraz możliwość precyzyjnego dozowania sprawiają, że olej opałowy bądź inne pochodne ropy naftowej używane są do ogrzewania dużych zakładów.
Coraz popularniejsze – zarówno dzięki postępom w edukacji ekologicznej społeczeństwa, jak i bezpośrednim oraz pośrednim wsparciem ze strony rządów – stają się paliwa odnawialne. Podobnie jak nieodnawialne, dzielą się one na gazowe, ciekłe i stałe – w przeciwieństwie jednak do nich ich zasoby są w stanie odnawiać się szybciej, niż są zużywane przez nasze kotły C.O
Popularnym na Zachodzie paliwem odnawialnym jest biogaz – otrzymywany w procesie utylizacji odpadów organicznych oraz oczyszczania ścieków, znakomicie nadaje się do ogrzewania domów – a ponadto jest tani.. W Polsce biogaz wciąż jest paliwem przyszłości – jeżeli uda się zrealizować ambitne plany rządu, bardzo bliskiej przyszłości.
Odnawialne paliwa płynne nie mają większego znaczenia dla ogrzewania – oleje roślinne po przetworzeniu stosowane są głównie do silników napędowych, bioetanol zaś - do kominków.
Najistotniejszą dla ogrzewania formą paliw odnawialnych są paliwa stałe.
Najpopularniejsze jest drewno – ze względu na lekkość, czystość spalania oraz niską cenę. Mnusem może być jednak nawet czterokrotnie niższa niż w wypadku węgla wartość energetyczna oraz konieczność częstego uzupełniania surowca – dlatego też najczęściej stosuje się drewno do małych piecyków oraz kominków.
Biomasa – a więc wszelkiego rodzaju pelety, słoma, ziarno opałowe itd. - stanowi intensywnie promowane, ekologiczne i całkiem wydajne rozwiązanie. Dużą zaletą jest łatwość dozowania i stosunkowo długi odstęp między uzupełnianiem paliwa, dodatkowo zaś mamy świadomość, że przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska naturalnego.
Nie ma idealnego i uniwersalnego paliwa – wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości.

Niskie koszty zmnineralizowanej wody.

Niskie koszty litra zmnineralizowanej krystalicznie czystej wody generują dziś urządzenia wymyślone w USA w latach 60 -tych. Czy możemy płacić 4 grosze za litr zmineralizowanej wody?
Oczywiście, że tak. Nawet mniej i to już od dawna. Od około 1996 r. Wtedy to do Polski weszły szerokim strumieniem filtry i dystrybutory działające na zasadzie odwróconej osmozy. Skąd tak niska cena za litr wody zmineralizowanej bez chloru, żelaza i popularnego „kamienia” w ilościach nieograniczonych?
Filtr osmotyczny
Z prostego przelicznika. Raz zakupiony i zainstalowany filtr do wody działający na zasadzie odwróconej osmozy produkuje nam nieograniczone ilości czystej zmineralizowanej wody prosto z kranika montowanego dodatkowo w kuchni na zlewie. 4 osobowa rodzina posiadająca takowe urządzenie, zużywa średnio 10 litrów dziennie wody spożywczej filtrowanej (herbata, kawa, zupy, gotowanie ziemniaków, makaronu, itp.). Miesięcznie jest to 300 litrów. W ciągu pół roku jest to 1800 litrów. I tu po pół roku eksploatacji trzeba zrobić płatny serwis urządzenia polegający na wymianie wkładów wstępnych i wkładu mineralizującego raz na rok. To koszt ok 150 zł na pół roku i plus 80 zł co drugie pół roku. W to wchodzą wkłady, dojazd technika, wymiana, pomiar miernikiem TDS. 150 zl dzielimy na 1800 litrów i otrzymujemy 8 groszy za litr wody. Przelicznik jest tylko dla 10 litrów wody dziennie, choć domowe filtry potrafią wyprodukować 120 litrów wody osmotycznej na dobę. Ten przelicznik wynika tylko z kosztu serwisu. Nie jest tu dodany koszt wody wodociągowej, gdyż jest on niezauważalny.
Przeliczmy. Filtr osmotyczny aby wyprodukować 1 litr czystej wody, potrzebuje odprowadzić do kanału 4 litry ścieku. Czyli na 200 litrów czystej wody mamy 800 litrów ścieku. Razem mamy kubik wody – 1000 litrów. A cena kubika wody waha się w zależności od miejscowości od 5 zł do 8 zł. To litr czystej wody razem ze ściekami będzie wynosił max. 0,008 zł.
Aby doszło do tak niskich kosztów za wodę to niestety na początku należy zapłacić za takie domowe źródełko. Jednorazowy koszt waha się w przedziale od 500 zł do 2000 zł w zależności od modelu i firmy.
Ale są również dystrybutory do wody, które generują tak niskie koszty za wodę. Każdy z nas szuka oszczędności. Dlaczego nie szukać ich w wodzie pitnej?
cooler
Przedsiębiorcy z ustawy muszą zagwarantować pracownikom wodę. I instalują dystrybutory do wody z 19 litrowymi butlami. Dwa razy płacąc za wodę, a niekiedy trzy. Raz za wodę z wodociągu, co miesiąc za kilka butli do dystrybutora, a trzeci raz potrafią jeszcze kupować w butelkach 1,5 l całymi zgrzewkami.
Jedna z firm budowlanych w Międzyrzeczu miała zainstalowane 11 dystrybutorów z butlami. Wydawali 20 000 zł rocznie na butle z wodą. Po zainstalowaniu dystrybutorów z odwróconą osmozą ten koszt spadł do 3 000 zł rocznie za serwis.
Jest to średni koszt litra wody osmotycznej. Konsumenci wodę osmotyczną używają do wielu innych celów. Wykorzystują wodę osmotyczną do żelazka, do podlewania kwiatów, do spryskiwacza szyb samochodowych latem, dla rybek i żółwi akwariowych, do przemysłowych ekspresów do kawy, do płukania ust po myciu zębów, itp.
Filtry osmotyczne wybierają najcenniejsze składniki z wody wodociągowej pozbawiając tą wodę chloru, żelaza, manganu, itp. wyrzucając te pierwiastki do kanalizacji. Woda wodociągowa przechodzi proces separacji. Rozdzielana jest przez membranę osmotyczną na dwa strumienie. Krystalicznie czystą wodę i skondensowany ściek.
Osoby nieposiadające filtrów osmotycznych twierdzą, że woda po takich systemach jest pozbawiona wszystkiego, że jest wyjałowiona i pozbawiona pierwiastków mineralnych. Jest jak woda destylowana i żeby tego nie montować.
Ludzie ci nie rozróżniają filtra od destylarki i destylarki od filtra. Przypomnijmy, że filtr – filtruje wodę, a destylarka – destyluje wodę. To są dwa różne procesy uzdatniania wody. Ktoś jednak wymyślił te dwa odmienne urządzenia, które dają wodę o różnych parametrach.
Technologia odwróconej osmozy stosowana w filtrach i dystrybutorach jest technologią wojskową podpatrzoną w przyrodzie. Rośliny filtrują wodę na zasadzie osmozy. W swoich korzeniach mają półprzepuszczalne błony, które to przepuszczają tylko cząstki wody. Czy roślina po przecięciu , w swoich łodygach będzie posiadała chlor, żelazo i inne śmiecie?. Nie, gdyż w naturalny sposób sobie przefiltruje.
Wiele osób pije wodę osmotyczną i nie chce pić innej.
Jeszcze raz na koniec:
- nie destylują wody
- nie pozbawiają wody minerałów
- nie wyjaławiają wody z minerałów
- nie są urządzeniami do destylacji wody.
- oczyszczają wodę z chloru, metali ciężkich, bakterii i wirusów w 96% - 98%
- pozostawiają w wodzie 2% podstawowych soli mineralnych i wszystkich pozostałych pierwiastków
- filtrują wodę tak jak korzenie roślin
- na życzenie mineralizują wodę ( wapń, potas, magnez, sód, krzem, itp.)
- generują niskie koszty za litr wody

Jak pozbyć się karalucha.

Czasem zdarza się, że człowiek zauważy, iż w jego domu czy mieszkaniu pojawili się zdecydowanie niepożądani lokatorzy, których chciałby się zdecydowanie jak najszybciej pozbyć. Mowa o takich lokatorach jak karaluchy, które potrafią być prawdziwą zmorą.
Gdyby tak nie było, nie rozwijałyby się wszystkie firmy oferujące szeroko pojętą dezynsekcję pomieszczeń. Oczywiście można takie działanie wykonać samodzielnie bez żadnego większego problemu. Wystarczy wybrać się do sklepu i kupić odpowiednie preparaty, takie, których skuteczność została już przetestowana oraz wielokrotnie dowiedziona. Faktycznie środki chemiczne są bardzo skuteczne, ale również uciążliwe dla mieszkańców domu. Szczególnie, jeżeli gospodarz posiada małe dzieci powinien się wystrzegać spryskiwania pomieszczeń.
Zamiast sięgać po trującą chemię można zdecydować się na jedną z mniej uciążliwych, zdecydowanie neutralnych metod zwalczania insektów. Porady jak to zrobić znajdują się w stronach z informacjami o tym jak zarządzać gospodarstwem domowym i jak walczyć z „niechcianymi lokatorami”.
karaluch
Pierwszy sposób, który jest skuteczny jest również tak oczywisty, że zdecydowanie większość osób go przeocza. Mianowicie pojawienie się karaluchów nie jest przypadkowe, skoro znalazły się w mieszkaniu to znaczy, że mają w nim stały dostęp do pożywienia. Jednym słowem im bardziej czysty dom tym mniejsze ryzyko, że pojawią się w nim karaluchy. Takie sprzątanie domu nie musi znaczyć, że będzie on sterylny. Chodzi przede wszystkim o porządkowanie miejsc, w których jest trzymane jedzenie (spiżarnie, schowki), czyli produkty spożywcze powinny być szczelnie zapakowane tak by ograniczyć dostęp do nich takim insektom. Dalej same półki powinny być też porządkowane tak by nie znajdowały się na nich żadne resztki jedzenia okruchy i podobne. Czyli wszystko to, co karaluchy może przyciągnąć. To, co zdecydowanie najmocniej przyciąga same karaluchy to plamy z cukru, czyli powinny być zawsze dokładnie wycierane wszelkie plamy po sokach.
Kiedy karaluchy niestety się pojawią nadal stosunkowo łatwo można się ich pozbyć nie wzywając w tym celu specjalisty, który wystawiłby słony rachunek. Skuteczną metodą jest wymieszanie kwasu borowego, który można kupić w aptekach, właśnie z cukrem.
Po przyrządzeniu takiej mieszanki pozostaje rozmieszczenie „pułapek” w tych miejscach mieszkania, w których karaluchy lubią się pojawiać. Przede wszystkim są to takie miejsca, gdzie jest raczej ciemno wilgotno i dosyć chłodno. Zatem logicznym wyjściem jest rozstawienie takich pułapek przykładowo pod lodówką.
Karaluchy zostaną zwabione przez cukier, mieszanka cukru z kwasem borowym przyklei się do ich odnóży, co sprawi, że samą truciznę zabiorą do gniazda. W ten sposób za jednym razem cały problem z karaluchami zostanie definitywnie rozwiązany.
Porady takie udzielane są też przez specjalistów od dezynsekcji, jednakże oni nie udzielają ich za darmo tylko, kiedy już wykonają swoją pracę, za którą zostaną opłaceni.
Najlepiej faktycznie dbać o czystość i schludność w strategicznych punktach mieszkania by nie musieć się zastanawiać jak pozbyć się plagi.    

Czyszczenie sprzętu domowego.

Im popularniejszy sprzęt domowy, szczególnie często używany tym więcej przeciętny użytkownik o nim wie albo powinien wiedzieć. Zarówno, jeżeli chodzi o samo korzystanie jak równie ważną, jeżeli nie ważniejszą konserwację.
Jasnym jest, że jeżeli nie zadba się odpowiednio o swój sprzęt domowy to już wkrótce trzeba będzie go wymieniać na nowy a taka sytuacja raczej nikomu nie odpowiada. Jednym z takich urządzeń, których często ludzie używają a niekoniecznie orientują się jak o nie zadbać jest żelazko. Sprzęt nie aż tak bardzo skomplikowany, ale kiedy zapytać ludzi jak się prawidłowo czyści żelazko szczególnie takie przypalone, mało, kto potrafi udzielić wyczerpującej odpowiedzi.
Sposoby na to by wyczyścić przypalone żelazko są trzeba tylko ich poszukać. Dzisiaj wszystkie odpowiedzi można znaleźć w sieci, również w temacie czyszczenie żelazka. Takie porady, jakie zostaną wyszukane pomogą uratować sprzęt.
To, w jaki sposób samo żelazko będzie czyszczone zależy przede wszystkim od tego, jaka substancja do niego przywarła.
Kiedy zdarzy się tak, że do płyty żelazka przywrze substancja o charakterze woskowatym, to najlepiej będzie, kiedy nastawi się żelazko na wyższą temperaturę i będzie prasowało nim gazetę tak długo dopóki nie znikną ostatnie ślady po substancji.
W przypadku, kiedy stało się tak, że do żelazka przywarła mocno oleista substancja to najlepszym możliwym wyjściem jest przetarcie spodu szmatką nasączoną amoniakiem. Takie czyszczenie żelazka zdecydowanie powinno przynieść prawie natychmiastowy skutek.
Na stronach, na których znajdują się domowe porady dotyczące tego jak radzić sobie z przypalonym żelazkiem wspomniane jest, iż sprawdza się, jako środek czyszczący ocet. Wystarczy nasączyć nim szmatkę i mocno pocierać płytę żelazka. Jeżeli taka taktyka nie przyniesie efektu można dodać do octu nieco sody oczyszczonej. Plusem tego rozwiązania jest to, że takie składniki znajdują się praktycznie zawsze pod ręką, czyli w razie potrzeby można błyskawicznie ratować spalone żelazko. Rzecz jasna z samym zapałem, jeżeli chodzi o czyszczenie żelazka nie ma, co przesadzać. Przede wszystkim w sytuacji, kiedy żelazko się przypali trzeba najpierw je wyłączyć i poczekać aż przestygnie. W żadnym wypadku nie należy przystępować do czyszczenia żelazka, kiedy jeszcze jest gorące. Takie czyszczenie żelazka nie tylko nie gwarantuje sukcesu, ale też naraża czyszczącego na niebezpieczeństwo poparzenia. Zatem trzeba też działać z głową.
przypalone_zelazko1
Wszyscy wiedzą, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć czy naprawiać. Dotyczy to również żelazka, jako sprzętu. Najlepszą metodą walki z ewentualnym przypaleniem jest dbałość o konserwację. Czyli samo żelazko należy regularnie czyścić tak by zniwelować zagrożenie tego typu jak przypalenie. Na stronach internetowych prezentujących porady dotyczące tego jak dbać o domowy sprzęt nie brakuje też informacji o tym jak dbać o żelazko. Warto przeczytać takie informacje, ponieważ wiedza i jej praktyczne stosowanie pozwolą zaoszczędzić sporo środków, które trzeba by było wydać na nowe urządzenie.
Tu znajdziesz samochody używane i nowe.
Najtańsze akcesoria motocyklowe w internecie.

Usuwanie plam z kawy,kakao,krwi.

Ile razy zdarzyło się nam zaplamić naszą odzież, obrusy, mieszkanie, auto? Ile razy zastanawialiśmy się jak to teraz doczyścić, czy pranie wystarczy, jakich użyć środków chemicznych czy naturalnych?
Usuwanie plam krwi – prać w lodowatej wodzie lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Jeżeli plama jest już dość wiekowa należy ją moczyć długo w zimnej i czystej wodzie, często ją też zmieniając, następnie wyprać w mydle, także w zimnej wodzie, a na koniec jeszcze raz wyprać przy użyciu proszku. Z dywanu takie plamy usuniemy namaczając je zimną wodą a następnie delikatnie pocierając szmatką nasączoną słabym amoniakiem.
Innym sposobem na usuwanie plam z krwi jest zeszczotkowanie najpierw starych plam a następnie spranie ich w wodzie z dodatkiem proszku enzymatycznego lub amoniaku ewentualnie w roztworze perhydrolu.
Usuwanie plam z kawy i kakao – świeże plamy wystarczy polać gorącą wodą a później wypłukać w zimnej. Plamy starsze zmywamy ciepłą woda z dodatkiem gliceryny, bądź amoniaku. Inną skuteczną metodą usuwania świeżych plam jest posypanie ich solą, spłukanie a na koniec posmarowanie tego miejsca delikatnym środkiem piorącym i zmycie gorącą wodą. Plamy dość stare nasączamy wodą i ścieramy szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem amoniaku lub boraksu a następnie pierzemy w mydlanej wodzie. Plamę należy także namoczyć w ciepłym roztworze detergentu i wyczyścić alkoholem metylowym. Poplamiony obrus kawą zamaczamy w zimnej wodzie z solą, zaś na ubraniach wcieramy glicerynę. Pamiętajmy że plamy powstałe z krwi, kawy, kakao czy substancji podobnych należy jak najszybciej namoczyć, pomoże nam to zdecydowanie w szybszym i skutecznym ich usunięciu.