sobota, 29 stycznia 2011

Jak dobrze wybrać działkę budowlaną.

Planując budowę wymarzonego domu warto dobrze przemyśleć jego lokalizację. Artykuł zawiera kilka porad na co zwrócić uwagę dokonując wyboru atrakcyjnej i dopasowanej do naszych potrzeb działki budowlanej.
  Wybór działki musi być dobrze przemyślany. Powinieneś wziąć pod uwagę własne upodobania oraz cechy samej działki, aby potem Twojej przyjemności mieszkania we własnym domu nie psuło sąsiedztwo czy woda zalewająca ogród.
Obecnie działek budowlanych jest bardzo dużo i w różnych cenach. O ile nie pracujesz przez Internet i bliskość pracy jest dla Ciebie kluczowa, najbardziej interesować Cię będzie działka na obrzeżach miasta lub podmiejskich wsiach. Naprawdę warto poświęcić kilka weekendów, aby osobiście objeździć upatrzone miejsca, pooglądać i popytać. Można skorzystać z usług pośrednika, ale ponieważ mają sporo działek w ofercie - nie są w stanie znać wszystkich istotnych dla Ciebie szczegółów. Jeżeli któraś nieruchomość wpadnie Ci w oko, nie podejmuj pochopnie decyzji. Zawsze warto „przespać się” z ostateczną decyzją.
Obowiązkowo też pokręć się w pobliżu i poobserwuj najbliższych sąsiadów. Nie chcesz chyba skończyć w „Sprawie dla reportera” jako strona sąsiedzkiego sporu o jakąś błahostkę? A co, jeśli sąsiad ma dobre serce i organizuje właśnie prywatne przytulisko dla bezpańskich psów i kotów? Spokoju nie zaznasz też przy wszelkich punktach ludzkiej koncentracji, np. sklepie wiejskim, przystanku, skupie zwierząt czy warsztacie samochodowym pana Zdzisia. Najlepiej, gdy sąsiadami będą ludzie najbardziej Tobie podobni, wtedy łatwiej będzie uniknąć konfliktu. Pamiętaj też, że gdy wybierzesz działkę na głębokiej wsi, miejscowi nie będą Ciebie witać  z otwartymi ramionami. Upłynie co najmniej kilka miesięcy, zanim się przyzwyczają i zaakceptują jako swojego.
Jeżeli masz małe dzieci, sprawdź jak daleko znajduje się przedszkole, szkoła oraz przychodnia lekarska. Istotna jest również odległość przystanku autobusowego czy dworca oraz do sklepu spożywczego. Przypadki chodzą po ludziach: wyobraź sobie, że jest głęboka zima, samochód utknął w zaspie, autobus nie dojechał, lodówka pusta, a Twoja pociecha właśnie złapała jakiegoś wirusa…
Istotną sprawą jest również dojazd do samej działki. Jeżeli jest gruntowa, popatrz jak wygląda po deszczu. Najgorsza jest wtedy droga gliniasta, samochód osobowy może nie przejechać. Gdy pojeżdżą po takiej ciężarówki z naszymi materiałami budowlanymi – zainwestuj w dobre kalosze. Gdy wyschnie, zrobią się twarde jak skała, głębokie koleiny. Polecam odwiedzenie miejscowego sołtysa, on bardzo dobrze zna całoroczne wady i zalety swojego terenu.
Najlepsza pod budowę domu jest działka płaska lub z lekkim spadkiem w kierunku południowym, o kształcie prostokąta lub kwadratu. Takie są najłatwiejsze do zagospodarowania. Na działkę o kształcie bardzo wydłużonego prostokąta wpasowuje się tylko dom szeregowy, a na działkę trójkątną lub inną nieregularną – dom mały lub według projektu indywidualnego. Działka prostokątna, o krótszym boku przylegającym do drogi pozwala na urządzenie ogrodu na tyłach domu i zachowanie większej prywatności. Najlepiej, aby teren nie był całkowicie zadrzewiony (chyba, że lubisz cień i ubezpieczysz dom od uszkodzenia gałęzią lub całym przewróconym drzewem). Korzystny układ jest taki: drzewa od strony północnej chronią przed zimnymi wiatrami, a krzewy od południowej umożliwiają oświetlenie naturalne. Jeżeli w miejscu planowanej budowy domu rośnie drzewo lub krzew starszy niż 5 lat, zrób zdjęcie i upewnij się w miejscowym urzędzie gminy, że uzyskasz pozwolenie na wycinkę.
Położenie nad zbiornikiem wodnym ma swoje wady i zalety. Wszyscy lubimy bliskie obcowanie z przyrodą, ale już z chmarami komarów – nie bardzo. Lepiej od razu wliczyć w koszty moskitiery okienne.
Nawet jeśli działka będzie tylko inwestycją, popatrz na nią oczami następnych właścicieli – łatwiej ją potem sprzedasz.
Aleksandra Łangowska -  inwestowanie.nieruchomości.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz